F1 Vizesi Hakkında Herşey

F1 Vizesi ile Amerika’da Öğrenci Olmak

Bazı kişilerin hayali, eğitim hayatını Amerika’da gerçekleştirmek veya istediği alanda en iyi eğitimi veren Amerikan okulunda okumaktır. Eğer böyle bir hayaliniz varsa veya en azından Amerika’da tam zamanlı öğrenci olma isteğine sahipseniz, almanız gereken vize F1 vizesidir. Diğer adı ile Amerika Öğrenci Vizesi olan F1 vizesi sayesinde Amerika’ya giriş yapma ve öğrenciliğiniz süresince orada kalma hakkını elde edebilirsiniz.

F1 vizesine başvurabilmek için en önemli şart, öğrencinin tam zamanlı eğitim almasıdır. Bunun için Amerika’daki istediğiniz okuldan öğrenciliğinizin kabul olduğuna dair belge almanız gerekir. Alacağınız tam zamanlı eğitim, seçeceğiniz okula göre farklılık gösterir. Ancak seçtiğiniz okulda en az 15 kredilik ders almanız ve haftada en az 18 saatlik eğitim almanız mecburidir.

F1 Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika Öğrenci Vizesi alabilmek için öncelikle başvuru formunu eksiksiz şekilde doldurmuş olmanız gerekir. Fakat bu yeterli değildir. Çünkü F1 vizesi alabilmek için Amerikan Konsolosluğundaki görevlilerin yapacağı mülakattan da başarı ile geçmeniz gerekir.

Vize başvurusundan önce düşünmeniz gereken unsurlar sadece vize evraklarından ibaret değildir. Çünkü görevliler tarafından mali durumunuz da sizin yerinize incelenir. Maddi olarak Amerika’da eğitim göreceğiniz süre boyunca yaşamsal ihtiyaçlarınızı ve konaklama masraflarınızı karşılayıp karşılayamayacağınıza dair yapılacak olan bu araştırma, sizin vize alıp alamayacağınızı belirleyecek faktörlerden biri olacaktır.

Eğer maddi olarak Amerika’da eğitim görmeye müsait değilseniz ve F1 vizesi alabilmek için Amerika’da eğitim görürken aynı zamanda çalışacağınızı belirtirseniz, bunun bir faydası olmaz. Çünkü F1 vizesi ile öğrenci kabul eden Amerika, maddi açıdan yeterli olmayan kişileri kabul ederek ekonomisini kötü etkilemek istememektedir.

F1 Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

F1 vize başvurusu yapmak istiyorsanız Ankara’daki Amerika Büyükelçiliğine veya İstanbul’daki Amerika Başkonsolosluğuna gitmeniz gerekir. Ancak başvuruda bulunmadan önce Amerika’daki hangi okulda eğitim görmek istediğinize dair bir karara varmış olmanız ve bu okul tarafından öğrenciliğe kabul edilmiş olmanız lazım.

İstediğiniz okul tarafından onay aldıktan ve kayıt işlemlerinizi tamamladıktan sonra kayıt belgelerinizi alarak vize başvuru evrakları ile birlikte vize randevusu almaya hak kazanmış olursunuz. Bu aşamada vize randevusu alabilmek için PIN ödemesi, vize ücretinin ödemesi, SEVIS ücretinin ödemesinin yapılması beklenir. Ardından size verilen vize randevu gününde ve saatinde başvuru yapacağınız yerde hazır halde bulunmanız çok önemlidir.

Bilgi İçin TIKLAYINIZ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: