Amerika’da Üniversite Eğitimi

Amerika’da Üniversite Eğitimi

Yaklaşık 250 yıl önce farklı milletlerin bir araya gelmesiyle oluşan Amerika Birleşik Devletleri, günümüzde teknoloji, otomotiv, ekonomi, bilim, sanayi ve daha birçok konuda bir numara olmayı başardı. Düşler ülkesi Amerika Birleşik Devletleri’nin bu noktaya gelmesini sağlayan temel nokta ise eğitim, bilim ve araştırmaya verdikleri önemdir. Hemen hemen tüm sektörlerde liderlik bayrağını taşıyan Amerikan firmaları, Amerikan üniversiteleri ile ortak çalışmalar yürütür ve gelecekte insanlığa ve kendilerine hizmet edecek gençleri desteklemeyi bir görev olarak üstlenir.

Eğitime bu kadar önem veren ve ortaya çıkardığı değerler ile kalitesi tartışılamaz olan Amerikan eğitim sistemi içerisinde öğrenci olmak her bireye inkâr edilemez artılar katar. Peki, Amerika Birleşik Devletleri’nde üniversite eğitimi almak için hangi konulara dikkat etmezseniz düşleriniz hayal kırıklığına dönüşür?

Üniversite Seçimi

350 milyon nüfusa sahip Amerika Birleşik Devletleri’nde yükseköğrenim ihtiyacının karşılanması için 3500 üniversite Amerika’nın eyaletleri ve şehirlerinde eğitim veriyor. Bu üniversitelerden hangisinin size uygun olduğunu seçmeniz eğitim hayatınızı doğrudan etkileyecek en önemli unsurdur. Üniversite tercihinizi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli seçenek, üniversitenin sizin beklentilerinize cevap verip veremeyeceğidir.

Temel olarak Amerika’ya giden hemen her öğrenci bir maceraya atıldığını düşünürken bu maceranın eğlence ile dolu olmasını bekler. Unutulmaması gereken, eğitim için Amerika’yı tercih eden bir öğrencinin üniversite seçerken dikkat edeceği ilk konu, üniversitenin bulunduğu şehir ve diğer konular değil, üniversitenin verdiği eğitimin kalitesi ve size neler vaat ettiğidir. Seçeceğiniz üniversitenin eğitim kalitesi, eğitmenlerinin bilgi ve becerileri, eğitim ekipmanları ve konaklama yerleri tercihinizi etkileyecek en önemli gerekçeler olmalıdır.

Birbirine yakın birkaç üniversite arasında tercih yapmak durumundaysanız bir sonraki dikkat etmeniz gereken unsur güvenliktir. Üniversitenin bulunduğu bölge ve şehrin suç istatistiklerini inceleyebilir ve hangi bölgenin güvenli olduğunu öğrenebilirsiniz. Amerika’da hemen her ırktan insanlar yaşamlarını sürdürse de siz oraya bir yabancı olarak gideceğinizi unutmayın ve güvenliğinizi ciddiye alın.

Son olarak üniversitenin eğitim açısından sizin için yeterli olduğunu anlayıp güvenlik konusundaki endişelerinizi de giderdikten sonra üniversiteden daha önce mezun olmuş başarılı insanları araştırarak onların izlediği yolu takip edebilirsiniz. Unutmayın ki dünyada tecrübenin yerini hiçbir bilgi tutmaz. Bu yüzden sizden önce o üniversitede okumuş kişilerin tecrübelerini dikkate alın.

Tercih Edilen Okullarda Gereken Asgari Şartlar

Öğrencilerin üniversiteden beklentileri olduğu kadar üniversitelerin de öğrencileri kabul etmek için bazı değiştirilemez şartları vardır. Eğitim için tercih edeceğiniz üniversitenin şartlarını öğrenmek ve yeterliliğinizi ölçmek, eğitim için atacağınız öncü adımlardır. Amerikan üniversiteleri de Türkiye eğitim sisteminde olduğu gibi iki yarıyıldan oluşmaktadır. Ağustos sonunda üniversite eğitim hayatına başlayan öğrenciler, uzun ve yoğun bir eğitim sürecine tabii tutulurlar.

Amerikan üniversitelerinin yabancı öğrenci kabul etmek için ortaya koydukları en önemli şart, İngilizce konusundaki yeterliliktir. Derslerin İngilizce verildiği bir üniversitede dil konusundaki yetersizlik, eğitimin kalitesini doğrudan etkiler. Amerikan üniversitelerinin İngilizce düzeyinin ölçülmesinde kullandığı ölçek ise TOEFL sınavıdır.

Amerika’da üniversite okuyacaksanız lisedeki genel not ortalamanız, yüksek lisans eğitimi alacaksanız üniversitedeki genel not ortalamanız dikkate alınır ve transkript belgeleri talep edilir. Her üniversitenin öğrenci kabul etmek için uyguladığı not politikası değişiklik gösterebilir. Genel bir bilgi vermek gerekirse Amerikan üniversitelerinde eğitim görmek için B derecesine denk gelen 4 üzerinden 3 not ortalamasına sahip olmak gerekir. Notunuz belirlenen kriterin altında dahi olsa mezun olduğunuz kurumdaki öğretmenlerinizin sizin için yazacağı referans mektupları bu sorunu aşmanızda etkilidir.

Ekonomik Kıstaslar

Eğitim için Amerika’ya gelecek öğrencilerden eğitim süreçleri boyunca ihtiyaç duyacakları paranın teminatı olarak banka mektupları veya burs belgesi talep edilir. Elbette bir öğrencinin Amerika’da eğitim süresi boyunca ihtiyaç duyacağı para kendi hesabında olmayabilir. Bu durumda ailenizin sizin için bankadan alacağı bir teminat mektubu bu problemi aşmanıza yardımcı olur. Eğer burs alarak Amerika’ya gidiyorsanız size burs verecek kişi ya da kurumdan ıslak imzalı bir belge almanız yeterli olacaktır.

Amerika’da üniversite eğitimi konusunda bilgi almak ve uzmanlara danışmak için iecc.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: