Green Card ve Fırsatları

Green Card ile Amerika’da Oturma, Çalışma ve Okuma İzni

Amerika Birleşik Devletleri, kültürlerin iç içe yaşadığı ve her göçmenin ülkeye yeni bir değer kattığı mantalitesi ile yönetiliyor. Amerika Birleşik Devletleri, göçmen politikasında uyguladığı politika ile yıllık belli sayıda göçmen kabul ederek vatandaşlık vermektedir. Green Card ile vatandaşlık verilen yabancı sayısı 55 bindir. Elbette ki Amerika Birleşik Devletleri’nin vatandaşı olabilmek için belli şartlara haiz olmak gerekir. Green Card’a başvurmak için istenilenler ise;

– Birleşik Devletlerin göçmen kabul ettiği ülkelerin vatandaşı olmak gerekir. (Türkiye listeye dâhil ülkelerden biridir.)

– Resmî olarak şart koşulmada da 18 yaşın altındaki kişilerin başvuruları değerlendirilmez. En az lise veya denk bir okuldan mezun olmak gereklidir.

– Green Card’a başvurmak için İngilizce bilme zorunluluğu yoktur.

Şartları yerine getirip internet üzerinden Green Card’a başvuran binlerce aday içerisinden kura çekilerek kabul edilecek kişiler belirlenir. Çekiliş sonucunda Green Card’a sahip olan bireyler, Amerika Birleşik Devletleri’nde sürekli oturma ve çalışma izni elde etmiş olur. Green Card, yalnızca bireye değil hak kazanan kişinin eşi ve 21 yaş altındaki çocuklarını da eşit şartlarda Birleşik Devletler’e yerleşme hakkı tanır.

Green Card’lı olsanız da yeterli eğitime sahip değilseniz Amerika hayalinin sonu kötü bitebilir. Bu nedenle Green Card’ın sağladığı kolaylıklardan faydalanarak üniversite diploması alabilir ve ciddi bir kariyer elde edebilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri’ne Green Card sayesinde yerleştikten sonra eğitim almanızda hiçbir engel yoktur. Tersine eğitim almak isteyenler için üniversiteler, Green Card sahibi olanlara yüzde 80 indirim uygulamaktadır. Ayrıca birçok kurum ve dernek, Green Card’lı vatandaşlara eğitim bursu vermeye gönüllüdür. Lise diploması ile Green Card’a başvurup kazanan bireyler, Amerika Birleşik Devletleri’nin üniversitelerinde hem indirimli hem de burslu eğitim alabilirler.

Green Card’ın sağladığı bir diğer fayda ise çalışma iznine sahip olmanızdır. Birleşik Devletleri’ne yalnızca eğitim amaçlı giden kişiler yasalar gereği çalışamazken Green Card’lılar hem çalışıp hem de eğitim alabilirler. 55.000 kişi içinden çekilen green card ücretsiz başvurdunuz ve çıkmadı ise üzülmeyin F1 vizesi ile Amerikada yaşayıp  eğitim alabilirsiniz.

F1 vizesi Başvuru için: TIKLAYINIZ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: