Amerika’da Eğitimin Önemi

Neden Amerika’da Eğitim Almak Önemli?

İnsanoğlu yazıyı keşfetmesinden bugüne kadar geçen dönemde, bilim ve eğitim devletlerin gelişmesinde büyük rol oynamıştır. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük komutanlarından biri olan İskender’in zirveye çıkmasındaki temel faktör, onu eğiten Aristoteles’ti. Fatih unvanını alan 2. Mehmet, bu unvanı eğitimini aldığı fizik, kimya, coğrafya, gökbilim ve siyaset bilimi derslerine borçludur. Tarih, büyük komutanların adını yazsa da onları güçlü kılan aldıkları eğitimdir.

Dünya tarihinin belli zaman dilimlerinde kimi devletler ya da imparatorluklar, dünyada cazibe merkezi olurlar. M.Ö. Uzakdoğu’da büyük bir medeniyet kuran Çin, bilime ve araştırmaya verdiği önem ile bulunduğu bölgede lider olmayı başarmıştır. Asurlular, Romalılar ve Osmanlılar hüküm sürdükleri dönemlerde bilime ve eğitime verdikleri önemle büyük güç olmayı başardılar.

2. Dünya Savaşı’nın ardından dünyada liderlik bayrağını devralan Amerika, gücünü askeri ve ekonomik altyapısından alsa da ülkeyi sırtlayan esas güç bilim adamları ve eğitim kurumlarıdır. Bugün insanoğlunun vazgeçilmezi olan otomobiller, cep telefonları ve buna benzer birçok teknolojik ürünün icadı ve geliştirilmesi Amerika topraklarında gerçekleşmiştir. Tıp, askeri bilimler, sanayi ve akla gelen bütün eğitim gerektiren konularda Amerika Birleşik Devletleri’nin eğitim kurumları zirvededir.

21. yüzyılda iyi bir kariyer sahibi olabilmenin birinci şartı, iyi bir eğitim almaktır. Peki, neden Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim almalıyım? Ülkemizde eğitim veren kurumlar, elbette ki kendi alanlarında uzman eğitmenler ile eğitim vermektedir. Ancak hizmet edeceğiniz sektördeki hemen her konuda kullanılan alet, edevat ve teknolojinin icadına ev sahipliği yapmış bir ülkede eğitim almak, yalnızca eğitim almak anlamına gelmez. Bu, birinci elden tecrübe edinmek olacaktır. Amerika Birleşik Devletleri’nin üniversitelerinde uygulanan müfredatlar da öğrencilerin kitaplarda yazan notları ezberlemesi yerine deneyimlemek ve uygulamak üzerine kuruludur. Bu üniversitelerde eğitimden geçen ve başarılı olan öğrenciler, iş hayatında yüksek ihtimalle hayallerini kurdukları kurumlarda görev alabilirler.

Amerika’da eğitim almanın bir diğer avantajı ise eğitiminizi bitirdikten sonra geri döndüğünüzde Amerikan üniversitelerinden alınmış bir diplomanın cv’nize katacağı yadsınamaz katkıdır. Asya ve Avrupa ortasında stratejik bir yere sahip olan Türkiye Cumhuriyeti’nde birçok uluslararası firma hizmet vermektedir. Uluslararası düzeyde en çok etkiyi yaratan ülke olan Amerika’dan alacağınız bir diploma, uluslararası anlamda da size itibar katacaktır.

İstatistikler de bize gösteriyor ki her yıl 1 milyonun üzerinde öğrenci kabul eden Amerika Birleşik Devletleri’ne Türkiye’den 10 binin üzerinde öğrenci kayıt yapıyor. Bu rakama göre Amerika Birleşik Devletleri’ne öğrenci gönderen ülkeler arasında dünyada 13., Avrupa’da 2. konumdayız.

Amerika’da eğitime başlamadan önce mutlaka iecc.com.tr’den danışmanlık hizmeti almayı unutmayınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: