M-1 Vizesi Hakkında Herşey

M-1 Vizesi İle Öğrenci Olmak

Amerika’da oturma, çalışma ve okuma iznine sahip olmak için alınması gereken çeşitli vizeler vardır. Konu, eğitim olunca Amerika’nın yurt dışındaki vatandaşlara sunduğu birkaç tane vize türü sunduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan bir tanesi de M-1 vizesidir. Ancak her vizenin farklı şartları ve sunduğu kriterler vardır.

M-1 vizesi, Amerika’da eğitim görmek isteyen öğrencilerin mesleki eğitim programlarına kayıt yaptırmasını sağlayan vizelerden biridir. M-1 vizesinin F-1 vizesinden farkı, sadece mesleki eğitim programlarına kayıt olma hakkınızın olması ve çalışma hakkınızın olmamasıdır. Ancak M-1 vizesi ile eğitimin ardından 6 aya kadar staj yapma şansınız vardır.

Eğer Amerika’da eğitim görmek için M-1 vizesi almayı düşünüyorsanız, öncelikle kayıt yaptıracağınız okula başvurmanız ve başvurunuzun kabul edildiğine dair I-20 belgesini edinmiş olmanız gerekiyor. Okulunuzu belirledikten ve kayıt kabul belgenizi aldıktan sonra başvuru için gerekli evrakları hazırlayarak Amerikan elçiliğine ve konsolosluğuna başvuruda bulunma hakkını kazanmış olursunuz.

Burada dikkat etmeniz gereken konulardan biri, I-20 belgesinde okula başlama tarihine 120 gün kala başvuru yapabileceğinizdir. Eğer bu süreden daha erken bir vakitte başvuruda bulunursanız talebiniz 120 gün kalana kadar bekletilir. Süre konusunda bir diğer dikkat edilmesi gereken konu da başvuru işlemlerinin tamamlanması ve vize alınması halinde, kayıt tarihinin en az 30 gün öncesinden Amerika Birleşik Devletleri’ne giriş yapmanızdır. Bu zorunlu olmamakla birlikte tavsiye edilen bir durumdur.

M-1 vizesi verilirken vize geçerlilik tarihi değişkenlik gösterebilir. Eğer öğrenim durumunuz bitmediği halde vize süreniz dolarsa, yeniden vize başvurusu yapma hakkına sahip olursunuz. Bunun için en önemli şart, öğrencilik durumunuzun hâlâ devam ediyor olmasıdır.

M-1 vizesi ile Amerika’da eğitim görecek olan kişilerin eşleri ya da 21 yaş altındaki evlenmemiş çocukları da öğrenci olacak kişiye eşlik etmek üzere vize başvurusu yapma hakkına sahiptirler. Bunun en temel şartı, Amerika’da eğitim alacak olan kişinin ailesinin masraflarını da karşılayabilecek maddi güce sahip olduğunu kanıtlamasıdır.

M-1 vizesi ile Amerika’da çalışma hakkına sahip olmadığınızı düşündüğünüzde, oradaki masraflarınızı nasıl karşılayabileceğinizi çok iyi düşünmeniz gerekir.

M1 vizesi Başvuru Merkezi:  TIKLAYINIZ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: