J-1 Vizesi Hakkında Herşey

J-1 Vizesi ile Amerika’da Öğrenci Olmak

Amerika Birleşik Devletleri’ne öğrenci olarak gidebilmek için birçok vize türü ve yöntem vardır. Öğrencilerin en çok tercih ettiği yöntem olan Work and Travel programı, yalnızca öğrencilerin eğitim almalarına değil çalışmalarına da fırsat verir. Bu programa dâhil olmak için J-1 adı verilen vizenin alınması zorunludur. Öğrencinin kültürel gelişimi ve dil eğitimini temel alan Work and Travel, lisans ve yüksek lisans öğrencilerini kabul eder. Programa katılabilmek için gereken J-1 vizesinin kesin ve net kuralları vardır.

J-1 Vizesi Nedir ve Nasıl Alınır?

– Maksimum dört aylık dönem için geçerli olan J-1 vizesi, Amerika Birleşik Devletleri yetkilileri tarafından değişim programına katılacak öğrencilere yasal olarak çalışma ve öğrenim izni verilir.

– Work and Travel’a katılmak için J-1 vizesi alan öğrenciler, süre dolduğunda ülkelerindeki üniversiteleri eğitime başlamadıysa talepte bulunarak vizelerini 1 ay uzatabilir. (Ek süre yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde seyahat iznini taşır, çalışma izni iptal edilir.)

– J-1 vizesi için başvuruda bulunacak bireyler, yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanan ve uygunluk sertifikası olarak da bilinen DS-2019 Formunu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurmalıdır.

– Kendi ülkeleri dışında bir ülkede eğitim gören öğrencilerin, j-1 vizesine başvuru yapmak için kendi ülkelerine gitmeleri şart değildir. Eğitim alınan ülkede Amerika Birleşik Devletleri Konsolosluğu veya Elçiliği bulunuyorsa gerekli başvurularını buradan gerçekleştirebilirler.

– J-1 vizesini almayı başaran öğrenciler, varsa eşleri ve çocukları için j-2 vizesine başvurabilir ve bu sayede ailelerini de Amerika Birleşik Devletleri’ne götürebilirler.

– J-1 vizesine öğrencilerin başvurmaları ile ilgili kısıtlama bulunmazken başvurusu kabul edilen ve Amerika Birleşik Devletleri’ne gidip dönen öğrenciler, iki yıl sonra yeniden başvuru yapabilirler.

– J-1 vizesi ile Amerika Birleşik Devletleri’nde yasal çalışma imkânı ve bir sosyal sigorta numarası edinen öğrenciler, yönergede belirlenen işlerde çalışabilirler.

J-1 Vizesi ile Nerelerde Çalışılabilir ve Nerelerde Çalışılamaz?

Amerika Birleşik Devletlerinde çalışma izni alan her birey, iş hayatı ile ilgili süslü hayaller kurmaya başlar. Ancak J-1 vizesi kısıtlı çalışma alanlarında öğrencilere çalışma izni verir.

J-1 vizesi olan öğrenciler kamplarda, tıpla ilgili işlerde, yolcu gemilerinde, fuarlarda, saatlik ve komisyonlu işlerde çalışamazlar.

J-1 vizesine sahip öğrenciler alışveriş mağazaları, fast-Food ve restoranlar, eğlence mekanları ve su parkları, otel ve resortlerde gibi uzmanlık gerektirmeyen sektörlerde görev alabilirler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: