Amerika’daki Eğitim Sistemi

Amerika’daki Eğitim Sistemi Hakkında Temel Bilgiler

Eğitim sisteminin kalitesi, bir ülkenin geleceğini doğrudan ve mutlak etkiler. Sistemi kurgulayanlar başarı endeksliyse ve sistemin gerektireceği müfredatı uzman kişiler eliyle oluşturuyorlarsa o sistemden başarısız öğrenci çıkma ihtimali çok düşüktür. Yeni yüzyılın tartışmasız lider ülkesi olan Amerika Birleşik Devletleri’nin eğitim sistemi, diğer ülkelere göre büyük farklılıklar göstermektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nin üniversitelerinde eğitim almak isteyen yabancı öğrencilerin sisteme ayak uydurabilmeleri ve başarılı olabilmeleri için bu sistemi tanımaları ve kanıksamaları gerekir.

Amerika Birleşik Devletleri, eyaletlerden oluştuğu için eyaletlerde ve şehirlerde uygulanacak müfredat değişiklik gösterir. Aynı zamanda eyaletler öğrencilerin okula başlama yaşlarını kendileri belirler. Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı olan her bireyin ilk ve orta dereceli okullara gitmeleri ve mezun olmaları mecburidir. Okullarda okunacak dersleri ve içerikleri Amerikan Eğitim Bakanlığı belirlese de eyalet yöneticileri ve yetkilileri, derslerde değişiklik yapma hakkına sahiptir.

Öğrenim hayatına bir yıl süren zekâ geliştirmeye dayalı okul öncesi eğitim ile başlayan çocuklar, primary schoolu bitirerek ilkokulu tamamlamış olurlar. İlkokulun ardından yedi yılı kapsayan secondary school dönemi başlar. Yedi yıllık eğitimin üç yılı ortaöğretim olarak düşünülebilir. Bizim eğitim sistemimizde liseye denk gelen high school ise dört yıl sürer. Bu yedi yıllık serüveni başarıyla bitiren öğrenciler, Amerikan eğitim sistemine göre kolej veya üniversiteye gitme hakkı kazanırlar. Ancak liseden mezun olan her öğrenci, istediği her üniversiteye kayıt yaptıramaz. Türkiye’deki gibi bir üniversite sınavı olmadığı için üniversiteler öğrenci kabul etmek için kendi şartlarını belirlerler. Öğrenciler üniversitenin talep ettiği puanı ve yeterliliği gösteriyorsa üniversite kayıtlarını gerçekleştirerek eğitim aşamasının diğer evresine geçebilirler.

Peki, Amerika’ya dışarıdan gelen yabancı uyruklu bireyler yükseköğretime direkt kayıt yapabilirler mi? Yabancı öğrencilerin kolejlere veya üniversitelere kayıt olarak eğitim alabilmeleri için Birleşik Devletleri liselerine denk bir okuldan mezun olduklarına dair belgeyi ibraz etmeleri gerekir. Lise denklik belgelerini alan öğrenciler iki veya dört yıllık programlardan birini tercih edebilirler. İki yıllık bölümü bitiren öğrenciler, dilerlerse dört yıllık bölümlere de geçiş yapabilirler. Ayrıca Amerika’da akademik yıl İngilizce eğitimini bitiren öğrenciler üniversitelerde okumaya hak kazanırlar. detaylı bilgi için uzman danışmanlarımızdan bilgi talep edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: