Amerika B1/B2 Turist Vizesi

Amerika’ya Turist Vizesi Nasıl Alınır ve Ne Kadar Kalınabilir?

Dünya turizminin gelişmesi, ulaşım imkânlarının artması ile doğru orantılı devam ederken ülkeler turist olarak ziyarete gelecek kişileri vizeye tabii tutarlar. Turist vizelerinin temel özelliği, ülkeye gelen kişinin yalnızca turistik amaçlarla ülkede kalması ve kalacağı sürenin vizede belirtilen süre ile sınırlı tutulmasıdır. Amerika Birleşik Devletleri, sahip olduğu ekonomik güç ve iş imkânları nedeniyle hemen hemen herkesin gidip kalmak istediği bir ülkedir. Amerika Birleşik Devletleri, turist vizesi verdiği bireylerin ülkede yasadışı çalışmalarını ve vize süresi dolduktan sonra ülkeyi terk etmemeleri durumlarına karşı vize konusunda bazı şartlar belirlemiştir.

B2 Turist Vizesi Şartları

Turist vizesi alabilmek için öncelikle Amerika Birleşik Devletleri’ne geçici süre ile gitme niyetinde olduğunuzu ve ülkede turistik amaçlar haricinde bir planınız olmadığını ispatlamalısınız. Bunun için ilk olarak talep ettiğiniz vize süresi boyunca size yetecek maddi birikime sahip olduğunuzu gösteren belgeleri sunmanız gerekir. Ardından kendi ülkenizde sahip olduğunuz mülk veya iş hayatınızla ilgili dokümanları hazırlamalısınız.

Yapacağınız vize başvurusunun sonucunu yaklaşık 10 gün sonra alabilirsiniz. Başvuru yaparken dikkat etmeniz gereken konulardan biri, seyahate çıkacağınız tarihten en az 2 ay önce başvuruda bulunmanızdır. Başvurunuzu Ankara’daki Amerikan Büyükelçiliğinden veya İstanbul’daki Amerikan Konsolosluğundan yapabileceğiniz gibi tıbbi sorun yaşayan kişiler e-posta veya telefon aracılığı ile de başvurabilirler.

B2 Turist Vizesinin Süresi Ne Kadardır?

Turist vizesi genellikle 6 ay için veriliyor olsa da en fazla 10 ile 20 yıla kadar vize almanız mümkündür. Bu sürenin bitmesi durumunda son güne kadar vize uzatma hakkından yararlanabilirsiniz. Uzatma başvurusu yaptığınızda kararın 240 gün içerisinde verilmesi gerekir. Bu süre içerisinde yasal olarak hâlâ B2 turist vizesine sahipsinizdir.

B2 Vizesi Sahiplerinin Yasal Hakları

B2 vizesi aldığınızda turistik gezilere katılabilir, tatil beldelerine seyahat edebilir, farklı şehirlerdeki akraba ve arkadaşlarınızı ziyaret edebilirsiniz. Vize sahipleri ayrıca hastane ve kliniklerde tedavi görme hakkına da sahiptirler. Herhangi bir spor veya müzik alanında para almamak koşulu ile performans sergileyebilirsiniz. Akademik bir eğitim olmadığı sürece sertifika programlarına dahil olabilirsiniz. Amerika Turist Vizesine Başvuru için lütfen TIKLYAYINIZ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: