Amerika Yatırımcı Vizeleri Hakkında Herşey

Yatırımcı Vizeleri ile Amerika’da Yaşam (E1 ve E2 Vizesi)

Amerika Birleşik Devletleri yasaları, farklı amaçlarla Amerika’ya gelmek isteyen bireyler için şartlar ortaya koymaktadır. Öğrenciler F1 ve J1 gibi eğitim amaçlı vizeleri kullanarak Amerika’ya seyahat edebilirken şans faktörünün öne çıktığı Green Card ise her yıl 55 bin kişiye vatandaşlık hakkı veriyor. Birleşik Devletler’in en kapsamlı ve özel vizesi ise ticari faaliyetler yönetenler için hazırlanmış E1 ve E2 vizeleridir. Bu vizeleri alabilmek için başvuracak kişilerin bireysel olarak sahip oldukları özellikler tek başına yeterli olmazken vatandaşı oldukları ülkenin de Amerika Birleşik Devletleri ile ticaret yapıyor olması ön koşuldur.

E1 Vize Süreci

– Vizeye yalnızca Amerika Birleşik Devletleri ile ticaret anlaşması gerçekleştirmiş olan ülke vatandaşları başvurabilir. (Türkiye’nin Amerika Birleşik Devletleri ile ticaret anlaşması bulunuyor.)

– Vize için başvurular Amerikan konsolosluklarına yapılmalıdır.

– Vizeye başvuracak kişinin belli bir ticari gelirinin olması zorunludur. Şahsın sahibi veya ortağı olduğu şirketin turizm, bankacılık, teknoloji, sigorta veya habercilik sektörlerinde faaliyet göstermesi gerekiyor.

– Başvuruda referans gösterilecek şirketin ticari hacminin yüzde 51’inin Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasında gerçekleşen ticaretten oluşması şart koşuluyor.

– Amerika Birleşik Devletleri’nde kuracağınız veya alacağınız şirketin piyasa değeri ile ilgili bir sınırlama bulunmasa da başvuru yapmadan önce iş planınızın hazır olması isteniyor.

– Başvurunun ardından başvuru sahiplerine ortalama üç ay içerisinde cevap veriliyor.

– Başvurusu olumlu sonuçlanan kişilere iki ile beş yıl arasında vize veriliyor. (Süre tamamlandıktan sonra şirket faaliyetleri devam ediyorsa vize yeniden uzatılabiliyor.)

– E1 vizesi alan bireylerin eşleri ve 21 yaş altındaki çocukları da Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşama hakkına sahip oluyor.

E2 Vize Süreci

– Vizeye yalnızca Amerika Birleşik Devletleri ile ticaret anlaşması gerçekleştirmiş olan ülke vatandaşları başvurabilir. (Türkiye’nin Amerika Birleşik Devletleri ile ticaret anlaşması bulunuyor.)

– Vize için başvurular Amerikan konsolosluklarına yapılmalıdır.

– E2 vizesi için başvuruda bulunacak bireylerin en az 100 bin dolarlık bir meblağ ile herhangi bir Amerikan şirketine yatırım yapmış veya yatırım için girişimlerde bulunmuş olması gerekiyor.

– E2 vizesi verilecek bireyin yalnızca yatırımını yönetmek ve büyütmek için ülkede olmasını isteyen Amerika Birleşik Devletleri, yatırım yapılacak şirketin yüzde 50’sinin satın alınmasını şart koşuyor.

– Vize genellikle beş sene için geçerli olurken bu süre içerisinde sahip olunan veya hissedarı olunan şirketin kâra geçmiş olması talep ediliyor.

– E2 vizesi ile Amerika Birleşik Devletleri’nde yatırımcı unvanı alan kişiler, eşlerini ve 21 yaşını aşmamış çocuklarını beraberinde ülkeye götürebiliyorlar.

sizde USA yatırımcı olabilmek için TIKLAYINIZ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: