Amerika’da Popüler Lisans Bölümleri

Amerika’da Liste Başı Olan Üniversite Bölümleri

Öğrencilerin ve ailelerin üniversite eğitimi için Amerika Birleşik Devletleri’ni seçmesinin en büyük nedeni, kurumların yetiştirdiği öğrencilerin hayattaki başarılarıdır. Hatta bugün dünya teknolojisine liderlik yapan Apple ve Microsoft şirketlerinin fikir babaları, Amerikan üniversitelerinden kovulan Bill Gates ve Steve Jobs’tır.

Amerikan eğitim sisteminin temel kurgusu özgür düşünce üzerinedir. Bu düşünce, bireylerin hayal etmesini sağlarken hayaller ise yepyeni icatların ortaya çıkmasına neden olur. Basit bir düşünce ile 20. yüzyılın başlarında beş katlı bir binayı kurmak birkaç yıl sürerken bugünün teknolojisi ile birkaç ay içerisinde bu binayı kurmak mümkündür. Aynı gelişim ulaşımda, iletişimde ve daha birçok alanda ortaya çıkmıştır.

Bu başarılarda elbette ki dünya genelindeki birçok bilim adamının etkisi olsa da Amerikan üniversiteleri ve bu kurumlarda görev alan öğretim görevlerinin etkisi yadsınamaz. Peki, bu ülkede öğrenciler hangi bölümleri seçmek için sıraya giriyor?

Mühendislik Bölümleri

Mühendislik denince hemen herkesin aklına inşaat mühendisliği gelse de Amerika Birleşik Devletleri üniversiteleri teknoloji mühendislik bölümleri ile doludur. Bu mühendislik bölümlerinin kurulma amacı, yeni teknolojileri ortaya çıkarmaktır. Amerika, bugün dünyada lider devlet ise bunu ürettiği teknolojilerin pazarlanması sayesinde elde etmiştir. Bu yüzden Amerikan üniversitelerinde yazılım, bilgisayar, uzay, elektrik-elektronik ve nükleer mühendislik bölümlerinden birine girebilmek, geleceğin en güvenli ve gözde mesleklerinden birinde yetişmek için önemlidir.

Ekonomi Bölümleri

Birçok filmde gördüğümüz Wall Street’teki beyaz yakalıların çalıştığı Amerikan borsası, tüm dünya ekonomisini de doğrudan etkiliyor. Orada yaşanan en küçük kriz, tüm dünyayı derinden etkiliyor. Ekonomik olarak bu kadar güçlü ve başarılı olan Amerika Birleşik Devletleri’nin bu güce kavuşmasını sağlayan şey, ülke üniversitelerinin ekonomi bölümlerinde okuyan nesillerdir. Amerika’da işletme, ekonomi, finans yönetimi bölümlerinden mezun olmak, gelecekte görev almayı planladığınız şirketlerde önünüzü ciddi şekilde açacaktır.

Tıp ve Sağlık Bölümleri 

Eski dönemlerde doktorlar, kendi imkânlarıyla yaptıkları el aletleri ile şifa dağıtmaya çalışırken tıp alanında yapılan icatlar, günümüz doktorlarının işini kolaylaştırmıştır. Elbette yalnızca alet ve edevat değil hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların bulunması da Amerikan üniversitelerinin tıp araştırma bölümlerinde gerçekleşmiştir. Bu nedenle bu üniversitelerde eğitim almak bize sonradan gelecek olan tıp teknolojilerini ana kaynağından tecrübe etmek anlamına gelir.

Size en uygun üniversite ve bölümleri için lütfen Tıklayınız

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: