Amerika’da Üniversite Ücretleri

Amerika’da Üniversite Öğreniminin Maliyeti

“Her nimetin bir külfeti vardır” sözünü bilmeyenimiz yoktur. Amerika Birleşik Devletleri’nin dünya genelindeki üniversiteler bazında zirvede yer alan eğitim kurumlarında lisans veya yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerden belli bir ücret talep edilir. Elbette ki eğitim kurumunun özel veya devlete ait olmasına göre ödenecek ücret değişiklik gösterebiliyor. Doğru maliyet hesabı, ödenecek ücretin alınacak hizmet veya mal ile eşdeğer olup olmadığına göre ölçülebilir.

Öğrenci, lisans ve yüksek lisans için Amerika’da bir üniversiteyi tercih ediyorsa başarı kıstasını yukarıya taşımaya karar vermiş demektir. Bu kararı veren öğrenci, öncelikle bütçesini aşmayacak bir eğitim kurumu bulmak zorundadır. Peki, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üniversitelerin standart bir ücreti var mı? Amerika Birleşik Devletleri kanunlarına göre devlete ait eğitim kurumlarında standart bir ücret uygulaması bulunmuyor. Bunun gerekçesi ise bütün üniversitelerin eşdeğer standartlara sahip olmamasıdır. Bir eğitim kurumu, uluslararası seviyede bir laboratuvara sahipken diğer üniversite sosyal bilimler alanında uzmanları ve büyük kütüphaneleri ile öne çıkabiliyor. Amerika eğitim kurumlarında en pahalı olanlar özel üniversiteler iken devlet üniversiteleri ve devlet kolejleri daha makul ücretler ile öğrenci kabul ediyor.

Aşağıda bilgilendirme adına vereceğimiz fiyatlar fikir edinmeniz adına listelenmiş olsa da mutlak ödeyeceğiniz ücreti öğrenmek için eğitim kurumuna başvurmanız gerekir.

Lisans Öğrenimi Maliyeti

Lisans eğitimi almak için Amerika’yı tercih eden öğrencilerin ilk bilmesi gereken şey, üniversitenin uyguladığı eğitim modeline ve tekniklerine göre ücretin değişiklik gösterebileceğidir. Yabancı öğrencilerin, devlet üniversitelerinde lisans eğitimi almak için her yıl ortalama 16 bin ile 34 bin dolar arasında ücret ödemeleri gerekiyor. Yine devlete ait kolejlerde lisans eğitimi almak isteyenler, her yıl ortalama 10 bin ile 20 bin dolar arasında bir ücret ödeyerek lisans diplomasına benzer bir diploma almaya hak kazanırlar. Kolejdeki ilk yılın ardından başka bir devlet üniversitesine geçiş yapabilirler.

Lisans eğitimini özel bir üniversitede almak isteyen öğrenciler, 20 bin ile 40 bin dolar arasında bir ücret ödemek zorundadırlar. Özel üniversitelerin en büyük artısı, sınıfların daha az öğrenciden oluşması ve en iyi eğitimcilerin özel üniversiteleri tercih etmesi olarak sıralanabilir.

Yüksek Lisans Öğrenimi Maliyeti

Yüksek lisans eğitimi alınacak kurumun sahip olduğu imkânlar ve eğitimin kalitesi doğrudan fiyata yansımaktadır. Devlet üniversiteleri, yüksek lisans eğitimi vermek için her yıl öğrencilerden ortalama 25 bin dolar talep etmektedir. Özel üniversitelerin yıllık ücreti ise 40 bin doları aşabiliyor. Doktora için ise devlet üniversitelerinde yıllık 35 bin dolar, özel üniversitelerde 45 bin dolar ödemeniz gerekebilir.

Tüm bu maliyetler göz önünde bulundurulduğunda ciddi bir meblağ ortaya çıktığı için sizin için hangi kurumun doğru olacağını öğrenmek adına mutlaka bir danışmanlık firmasından destek almayı unutmayın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: