Referans Mektubu

Referans Mektubunun Üniversite Başvurusundaki Etkileri

İnsanların veya kurumların tercihlerini etkileyen unsurların başında güven gelir. Eğitim kurumları da her yıl belli sayıda öğrenci kabul ettikleri için seçim hakkına sahiptirler. Bu demek oluyor ki parası olan veya lise diploması olan herkes istediği üniversitede okuyamaz. Hatta lisede gördüğü derslerde çok iyi notlara sahip olup mükemmel seviyede yabancı dil bilen bir öğrenci de üniversiteye kabul edilemeyebilir. Eğitim kurumlarının belirlediği şartları sağlamanıza rağmen onlarla aynı kültürü (eğitim kültürünü) yaşayan bir kurumdan veya kişiden referans mektubu almanız kapıların açılmasına yardımcı olacaktır. Peki, bu mektubu kimler yazabilir ve mektup içerisinde nelere yer verilmesi gerekir?

Referans Mektubunun İçeriği

Amerika’daki üniversiteler, öğrencilerden genel olarak eğitim aldıkları kurumda gözlenen başarıları ve öne çıkan becerileri hakkında mektup talep etse de lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi alacak öğrencilerden daha detaylı referans mektupları talep edilir. Bu mektupları bizzat öğretim görevlileri yazabilirken kimi zaman eğitim kurumunun başındaki bireyin yazması çok daha etkili olur. Referans mektubunun içerisinde derslerdeki başarının yanı sıra sosyal hayattaki başarılar ve öğrencinin kişilik analizine de yer verilmelidir.

Mektuptaki temel amaç, fikir sahibi olmadıkları bir öğrencinin kim olduğu konusunda samimi bir görüşe başvurmaktır. Bu nedenle akıcı olmayan ve soğuk bir dille yazılan referans mektupları, kesinlikle iş görmeyecektir. Referans mektuplarında aranan özelliklerden biri de mektubu yazan kişinin gerçekten öğrenciye ders vermiş veya etkileşimde bulunmuş biri olmasıdır. Bu sayede öğrencinin eğitim hayatı boyunca nasıl bir öğrenci olduğunun yanı sıra nasıl bir insan olduğunun da gözlemlenmesi imkânı bulunur. Mektubun dili, kesinlikle yalın ve içten olmalıdır. Unutmayın ki abartılı cümleler, sizi iyi değil antipatik gösterir. Ayrıca mektupta yazılan her şeyin belgelenmesinin istenebileceğini de aklınızdan çıkarmayın.

Akıldan çıkartılmaması gereken şey, eğitim kurumlarının başında da sizler gibi birer insanın yer aldığıdır. Bu nedenle sizi üniversitesine kabul edecek insanlara karşı dürüst olmanız ve samimi bir aracı mektup ile onları etkilemeniz oldukça önemlidir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: