Amerika’da Dil Eğitimi ve İş

Amerika’da Eğitim Süresi Boyunca Çalışmak İster misiniz?

Eğitim, zor bir süreç olmasına rağmen bu süreci atlatabilmek için zaman zaman çalışmak gerekebilir. Eğer Amerika’da eğitim almaya karar veriyorsanız pahalı bir sürecin içerisine dâhil olduğunuzdan emin olun. Dünyanın her bölgesinden öğrenci kabul eden Amerika Birleşik Devletleri üniversiteleri takdir edilir ki sundukları eğitim kalitesinin karşılığı olarak belirli bir ücret talep ederler. Ancak öğrencilerin ödeyecekleri tek ücret, kuruma ödedikleri yıllık ücret değildir. Bunun yanı sıra konaklama, giyim, yeme-içme, ulaşım ve buna benzer birçok gider kalemi vardır. Tüm bunlar düşünüldüğünde ailenin desteği yetersiz kalabilir. Şartların zorluğunu bilen Amerikalı yetkililer, öğrencilerin kampüs içinde veya kampüs dışında çalışmalarına izin verir. Bu iznin ilk nedeni, maddi olarak öğrencilerin kazanç sağlaması iken diğer bir nedeni ise öğrencilerin iş hayatında tecrübe kazanmalarını istemeleridir.

Kampüs İçinde Çalışma İmkânı

Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim görmek için F1 vizesi alan her birey, kampüs içinde veya dışında çalışma iznine sahiptir. Öğrenciler bu hakka sahip olmalarına rağmen bazen güvenlik bazen de başka nedenlerle kampüs dışında çalışmayı tercih etmezler. Bu nedenle eğitim kampüsünün sunduğu bütün iş fırsatları öğrenciler için altın değerindedir. Genel olarak yarı zamanlı işler sunulsa da dönem sonları ve tatil dönemlerinde tam zamanlı iş fırsatı da sunuluyor. Bu fırsattan yararlanabilmek için üniversitelerin öğrenci ofislerine başvurmak ve izin almak gerekiyor. Kampüste öğrencilere sunulan iş imkânları ise kütüphane, kafeterya gibi topluluk içerisindeki basit işlerdir. Aklınızdan çıkarmamanız gereken önemli bir nokta ise dönem sonunda eğitim hayatınız bitiyorsa iş akdiniz de feshedilir.

Kampüs Dışında Çalışma İmkânı

Öğrencilerin bazıları kampüs dışında çalışmak istemese de bazı öğrenciler bunun için can atar. Ancak Amerika Birleşik Devletleri yasaları, öğrencilerin eğitim hayatlarının ilk yılında kampüs dışında herhangi bir işte çalışmalarını yasaklar. Bu sürenin ardından öğrenciler, dilerlerse stajyer olarak büyük firmalarda ücretli veya ücretsiz olarak görev alabilirler. Amerika Birleşik Devletleri yasaları bunu desteklemektedir. Bu desteğin amacı ise keşfedilebilecek yeteneklerin gün yüzüne çıkartılmasıdır.

Kampüs dışında çalışmak isteyenler için uygulanan yöntemlerin öne çıkanları şunlardır:

Optional Practical Training

OPT, eğitimini aldığınız meslek dalında tam zamanlı çalışma imkânı sunar. F1 vizesine sahip bütün öğrenciler bu hakka sahiptir. OPT ile işe girebilmek için 1 yıllık eğitim sürecini tamamlamış olmak şarttır. Programdaki en temel şart, eğitim alınan meslek dalında çalışılmasının zorunlu tutulmasıdır. Örnek vermek gerekirse bilgisayar teknolojileri okuyan bir öğrenci, ayakkabı fabrikasında çalışamaz. Programa başvurmak için Uluslararası Öğrenci Ofisi’ne ve Amerikan Göçmenlik Bürosu’na başvuru yapmanız gerekir.

Curricular Practical Training

Bu programın amacı Amerika’da okuyan öğrencilere ücretli staj imkânı sunmaktır. Öğrenciler, haftada yaklaşık 20 saat çalışarak hem para kazanabilirler hem de iş tecrübesi edinebilirler. Programa dâhil olabilmek için eğitim kurumunuzun onayı gerekir. Ayrıca yapacağınız stajın okuduğunuz bölümde zorunlu olması da gerekir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: