Kültür Şoku Nedir?

Kültür Şoku ve Kaçınmanın Yolları

Yerkürenin hangi köşesinde doğarsanız doğun, içinde yaşadığınız toplum sizin değerlerinizi ve kültürünüzü doğrudan etkiler. Örneğin buzullarda yaşamını sürdüren Eskimolar ile Afrika’nın balta girmemiş ormanlarında herkesten ve her şeyden uzak yaşayan kabilelerin kültürleri birbirinden farklıdır. Farklılıklar keyifli olsa da yetiştiğiniz kültürden ayrılıp başka bir kültüre dâhil olmak her zaman aynı etkiyi yaratmayabilir. Amerika Birleşik Devletleri, birçok farklı kültürün karmasından oluşan ve doğruların eyaletlerde dahi farklılık gösterdiği bir ülkedir. Bu farklılıkların karması “özgürlükler ülkesini” doğurmuştur. Bu nedenle özgürlükler ülkesindeki sınırlar, yetiştiğiniz toplumun kültüründen farklı olacağı için yaşayacağınız şok sizi ciddi şekilde etkileyebilir.

Kültür Şoku Nedir?

Hangi gerekçe ile olursa olsun farklı bir ülkede hayata tutunmaya çalışmak için o ülkenin kültürü ile bağ kurmak zorunluluktur. Kültürel şok ise bağ kurmaya çalıştığınız ülkenin değerlerinin, yaşam standardının ve uygulanan kuralların sizde yarattığı şaşkınlık halidir. Kültür şokuna uğrayan birey, içten içe geri dönmek hissi ile dolarken karşılaştığı birçok durumun tam olarak ne anlama geldiğini kavramakta zorluk yaşar. Bu şok kısa süreliyse etkisi düşük olurken kültür şokunu üzerinden atamayan insanlar genellikle mutsuz ve başarısız olurlar.

Kültür Şokunun Sebepleri Nelerdir?

– Kültür şokuna sebep olan nedenlerin başında, ülkede kullanılan dilin yabancı birey tarafından tam olarak öğrenilememiş olması gelir. İnsanlarla iletişim kurarken dil konusunda yaşanacak zorluklar, ciddi bir kültür şoku yaşanmasına ve yalnızlık hissinin oluşmasına neden olur.

– Kültür şokunun önemli nedenlerinden biri de ülkelerin kendine ait yaşam tarzları, âdet ve kurallarıdır. Kendi ülkenizde çok ayıp karşılanan bir olay, Amerika Birleşik Devletleri’nde çok sıradan görülebilir. Bu durumda birey, kendisi ile toplum arasında bir bağ kopukluğu hissederek kültür şokuna maruz kalabilir.

– Aynı toplum içerisinde yaşayan insanların dahi dinî konularda zaman zaman yaşadıkları sorunlar herkesin malumudur. Ancak dininizin gerekliliklerini gerçekleştirmek için yeterli imkânları bulamadığınızda veya ibadetleriniz toplum tarafından yadırgandığında kültür şokuna maruz kalabilirsiniz.

– Yemek kültürü, toplumun genel kültürünü doğrudan etkileyen unsurlardan biridir. Bizim kültürümüzde zengin sofralar ve yemek çeşitliliği önemliyken Amerikan tarzı fast food’lar bireyi mutsuz edebilir.

Bu temel farklılıkların sizin üzerinizde bir kültür şoku yaratıp yaratmadığını anlayabilmek için aşağıdaki durumlardan birini hissedip hissetmediğinizi gözden geçirebilirsiniz:

–    Toplum içerisinde yalnızlık hissine kapılmak
–    Aşırı duygu yoğunluğu ve iştahsızlık
–    Sürekli endişe hissi ve sosyal açıdan bozukluk
–    Amerikan kültürüne karşı duyarsızlık ve anlam verememe hissi

Kültür Şokundan Kurtulmak İçin Tavsiyeler

Öncelikle aklınızda tutmanız gereken gerçek, Amerika’da geçici bir süreliğine bulunduğunuz ve insanların bu tür zorluklar ile daima başa çıkmaları gerektiğidir. Zorluklarla başa çıkabilmek için toplumdan kaçınmak yerine insanlarla iletişime geçip bu kültürü anlamaya çalışın. Eğer kültürü anlamak yerine peşin bir düşünce ile eleştirmeye başlarsanız sonunda mutlaka hüsran yaşarsınız. İnsanları oldukları gibi kabul etmeyi öğrenin. Kendinizi adaptasyon konusunda yetersiz gördüğünüz durumlarda, okuldaki danışmanlara başvurmaktan çekinmeyin. Danışmanınız size bu durumu yaşayan birçok öğrencinin olduğunu söylediğinde yalnız olmadığınızı anlayacaksınız. Yapılabilecek en büyük hatalardan biri de kültürden kaçınmak için benzer kültürdeki kişiler ile bağ kurmaktır. Bu tür bir yaklaşım, kültür şokundan kaçmanızı engeller.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: