Amerikan Eğitim Sisteminde SSS – 1

Amerikan Eğitim Sisteminde En Çok Merak Edilen Sorular 1

Amerika’daki eğitim sistemi, her açıdan ülkemizdeki eğitim sisteminden farklıdır. Bu farklılıklar, kafa karışıklığı yaratabildiği gibi bazı soruları da akıllara getirebilir. Sizler için Amerikan eğitim sisteminde en çok merak edilen konuları derledik. Bu bilgilere göz attığınızda aklınızdaki birçok sorunun cevabına ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de alınan ilköğretim diploması ile Amerika Birleşik Devletleri’ndeki liselere kayıt yapılabilir mi? Yapılabilirse girilmesi gereken sınavlar nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel veya devlete ait kurumlarda eğitim gördükten sonra alacağınız ilköğretim diploması ile Amerika’daki liselere kayıt yaptırabilirsiniz. Ancak takdir edersiniz ki Amerikan liselerinin eğitim dili İngilizce olduğu için TOEFL Junior testine girip başarılı olmanız gerekir. Ayrıca SSAT adı verilen çok ders üzerinden seçmeli sınava girerek başarı belgesi almanız da gerekiyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm liseler devlete mi ait?

Amerikan eğitim sisteminde liseler, özel ve devlete ait olmak üzere ikiye ayrılır. Özel liseler yurtdışından uluslararası öğrenci kabul ederken devlet liseleri yalnızca değişim programı ile kabul etmektedir.

Türkiye’de lise öğrenimi görürken yazın Amerika’da kursa veya okula kayıt yaptırabilir miyim?

Lise öğreniminiz devam ederken Amerika’daki yaz okullarına kayıt gerçekleştirebilir ve İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra bazı yaz kamplarında uluslararası öğrenciler, SAT, ACT, TOEFL sınavları için ön hazırlık ve beceri geliştirme programlarına da dâhil olabilirler.

Amerika’da doğru dil okulu seçmek için hangi kriterleri dikkate almalıyım?

Amerika’daki dil okullarının bir kısmı üniversitelere aitken diğer dil okulları ise özel işletmelere aittir. Okullar, öğrencilerin yabancı dil seviyelerine göre programlar uygulamaktadır. Bu nedenle okul seçerken dikkate alacağınız ilk kriter, eğitim kurumunun hangi seviyeden yabancı dil eğitimini başlattığıdır. Diğer önemli kriter ise yaz okuluna ödeyeceğiniz ücrettir. Bütçenize uygun okulu bulduktan sonra okula ait internet sitesi üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuzun kabul edilmesi durumunda size I20 formu gönderilir ve bu form ile F1 vizesine başvurabilirsiniz.

Neden Amerikan üniversitelerini tercih etmeliyim?

Bu soruya verilebilecek en mantıklı yanıt, Amerika Birleşik Devletleri’nin yetiştirdiği bilim adamı sayısı ve ülkede gerçekleştirilen teknolojik gelişmelerdir. Amerika’nın bu kadar gelişmesine doğrudan etkide bulunan 4500’den fazla üniversiteden birine kayıt olarak siz de gelişim gösterebilirsiniz. Ayrıca Amerikan eğitim sisteminde öğrenciler üniversiteye kaydolduklarında, 1. ve 2. sınıftaki dersleri tamamladıklarında meslek tercihi yapabilirler. Yani ülkemizdeki gibi mesleğinizi üniversiteye girdiğiniz anda değil temel eğitim aldıktan sonra seçebilirsiniz. Ayrıca binlerce uluslararası öğrencinin eğitim için geldiği ülkede müthiş bir kültürel gelişim gösterebilirsiniz.

Amerikan üniversiteleri hangi şartlar altında öğrenci kabul ediyor?

Özgürlükler ülkesi Amerika’nın üniversite sistemi de özgürlüklere dayanıyor. Amerika’da ülkemizdekine benzer bir sınav sistemi ile yerleştirme olmadığı için üniversiteler kendi standartlarını kendileri belirliyor. Bu nedenle girmek istediğiniz üniversitenin internet sitesinden ne gibi özellikler arandığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: