Amerikan Eğitim Sisteminde SSS – 2

Amerikan Eğitim Sisteminde En Çok Merak Edilen Sorular 2

Hayatı boyunca yurtdışına çıkmamış bir birey için Amerika zaten bir bilinmeyen iken Amerikan eğitim sistemi de akıllara binlerce soru getirir. Amerikan eğitim sistemine dâhil olarak eğitim almak isteyen öğrenci adayları için en çok sorulan soruların cevaplarını sıraladık. Bu soruların cevaplarını okuduğunuzda pek çok yönden kendinizi Amerika seyahatine hazır hissedebilirsiniz.

Bir öğrenci aynı anda kaç üniversiteye başvuru yapabilir?

Amerikan üniversitelerine başvururken öğrenciler belli bir başvuru ücreti ödemek zorundadır. Bu ücret kimi üniversitelerde 30-40 dolar iken kimi üniversiteler öğrencilerden 250 dolar başvuru ücreti talep etmektedir. Bu başvuru ücretleri göz önüne alındığında ciddi bir meblağı yalnızca başvurular için ödemeniz gerekebilir. Bu nedenle kaç üniversiteye başvuru yapabilirim sorusunu sormak yerine sizi kabul edebilecek ve size en uygun 5 veya 6 üniversite tespit edip onlara başvurmalısınız. Bazı Amerikan üniversiteleri maddi olarak zorluk yaşayan öğrencilerin talep etmesi halinde başvuru ücreti almayabiliyor. Bu yolu izleyerek bazı üniversitelere ücretsiz olarak da başvurabilirsiniz.

Amerika’da üniversiteye başvurmak için hangi belgeleri hazırlamalıyım?

Öncelikle başvuru yapacağınız üniversitenin internet sitesindeki başvuru formunu doldurmalısınız. Başvurunun ardından lise diplomanız, transkript, varsa tavsiye mektuplarınız, eğitim süresi boyunca size yetecek maddi kaynağı gösteren banka belgeleri, bir CV, SAT veya ACT sınav sonucunuz, TOEFL veya IELTS sınav sonucunuzu hazırlamalısınız. Tüm bu belirtilen belgeler haricinde bazı üniversiteler öğrencilerden ek belgeler de talep edebilir.

Amerikan üniversiteleri ortak bir başvuru sistemi mi kullanıyor?

Amerikan eğitim sistemine kayıtlı 700’e yakın kolej ve üniversite Common Application adı verilen ortak bir sistem üzerinden öğrenci başvurularını değerlendirmeye alır. Bu sistem sayesinde birden fazla üniversiteye veya koleje bir defa ücret ödeyerek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Lisedeki not ortalamasının Amerika’daki üniversitelere başvuru yaparken etkisi olur mu?

Amerikan üniversiteleri, belli bir not ortalamasının altındaki öğrencilerin kayıt işlemlerini gerçekleştirmez. Talep edilen not ortalaması, üniversiteden üniversiteye farklılık gösterebilir. Öğrenciler, üniversiteye başvuru yaparken lisede aldıkları dersler ve o derslerden aldıkları puanları gösteren transkripti üniversiteye vermek zorundadır. Bu transkriptte yazılı olan not ortalamanız, başvuru sürecinizi doğrudan etkiler.

Özel üniversiteler ile devlet üniversitelerini birbirinden ayıran özellik nedir?

Eyalet sistemi ile yönetilen Amerika’da devlet üniversitelerinin fonu ve yönetimi, eyalet yöneticileri tarafından yapılır. Özel üniversitelerin isminden de anlaşılacağı gibi kişisel yatırım ile kurulan şahıs veya şirketlere ait eğitim kurumlarıdır. Özel üniversiteler, daha ziyade kâr amacı güderken devlet üniversiteleri daha çok iyi öğrenci yetiştirmeyi hedefler. Tüm bu farklara rağmen üniversitelerin eğitim kaliteleri arasında ciddi bir fark olduğu söylenemez.

Amerika’da akademik takvim nasıl işliyor?

Amerika’daki üniversitelerde genel olarak akademik takvim Ağustos ayının sonunda veya Eylül ayının hemen başında start alır ve Mayıs ayına kadar eğitim devam eder. Tüm bu süreç içerisinde sömestr olarak bilinen ara tatil süreci vardır. Amerikan eğitim sisteminde erken mezun olmak isteyen öğrenciler için yaz okulları açık tutulur ve bu sayede öğrenciler yazın da eğitim alarak erken mezun olabilirler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: