Amerikan Eğitim Sisteminde SSS – 3

Amerikan Eğitim Sisteminde En Çok Merak Edilen Sorular 3

Ülkemizdeki eğitim sistemi ile Amerika’daki eğitim sistemi arasında farklar bulunduğu için Amerika’da eğitim almak isteyen öğrencilerin aklını bazı sorular kurcalayabilir. Öğrencilerin aklına en çok takılan soruların cevaplarını sizler için hazırladık.

Amerika’da lisans eğitimi almak için hangi sınavlara girmeliyim ve ortalama kaç puan tutturmalıyım?

Amerikan üniversitelerinin hemen hemen tamamı Scholastic Aptitude Test veya The American College Testing Assessment’in sonuçlarına göre öğrenci kabul eder. Sınavlarda çoktan seçmeli sorular sorulur ve dünyanın önemli birçok ülkesinde bu sınavlar gerçekleştirilmektedir.

Scholastic Aptitude Test, genel olarak fizik, kimya, edebiyat, matematik, dünya tarihi, yabancı diller, biyoloji gibi konulardan oluşan bir testtir. Eğer kaydolacağınız üniversite, bu testin sonucunu sizden talep ediyorsa hangi konuların sonuçlarını talep ettiğine web sayfasından ulaşabilirsiniz. Ayrıca testte bir de kompozisyon bölümü yer alır ve öğrencinin genel kültürü burada ölçülür. The American College Testing Assessment sınavında matematik, edebiyat ve fen bilimlerinden oluşan bir test öğrencilere sunulur. Yine bu testte de öğrencilerden bir kompozisyon yazmaları talep edilir.

Üniversiteler, İngilizce yeterliliğinizi tespit etmek için TOEFL veya IELTS sınavlarından aldığınız puanı göz önünde bulundurur.

Amerikan üniversitelerine kaydolmak için Türkiye’de girilmesi gereken bir sınav var mı?

Amerika’daki üniversitelere kayıt yaptırabilmeniz için Yükseköğretim Geçiş Sınavı’na girerek Amerikan üniversiteleri tarafından belirlenen en düşük puanı almanız gerekir. Askerlik sorunu nedeniyle problem yaşamak istemeyen erkek öğrencilerin bu sınava girmeleri uzmanlar tarafından özellikle önerilmektedir.

Amerikan üniversitelerine başvuru yaparken sınav sonuçlarımı nasıl göndermeliyim?

Öğrenciler için hazırlanmış başvuru formlarında öğrencilerin sınavlarda aldığı puanların yazılması için ayrı bir bölüm bulunmaktadır. Ancak buraya yazdığınız puanların doğru olup olmadığını ispatlamak için başvuru yaptığınız üniversitelere resmî belge sunmak zorundasınız. Bu resmî belgeleri kendiniz gönderemeyeceğiniz için seçtiğiniz okulların kodlarını ilgili sınav formuna girerek sınavı yapan kurumun sizin adınıza otomatik olarak sınav sonucunuzu okullara göndermesini sağlayabilirsiniz.

Başvuru sürecini etkileyen referans mektupları kim tarafından yazılmalıdır?

Amerikan üniversiteleri için referans mektupları çoğu zaman öğrencinin kişiliği ve eğitim konusundaki artılarını tespit etmek için kullandığı bir araçtır. Bu nedenle referans mektuplarını yazacak en doğru kişiler eğitim görevlileridir. Özellikle öğrenciye ders vermiş eğitim görevlilerinin yazacağı referans mektupları altın değerindedir.

Amerikan üniversitelerine kaydolmak için mülakata mı tutulacağım?

Amerika’daki tüm üniversiteler olmasa da bazı önemli üniversiteler, öğrenci kabul etmek için mülakat yapmak isteyebilirler. Bu mülakatlar, telefonla, internet üzerinden veya daha önce o üniversitede öğrenim görmüş ve öğrencinin yaşadığı ülke vatandaşı olan biri aracılığıyla gerçekleştirilebilirler. Özellikle internet aracılığı ile yapılan mülakatlar video konferans şeklinde gerçekleştirildiği için paniğe kapılmamalı ve olduğunuzdan farklı biri gibi davranmamalısınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: