Amerika’da Eğitim İçin Gerekli Sınavlar

Amerika’da Üniversite Eğitimi Almak İçin Girmeniz Gereken Sınavlar

Amerika Birleşik Devletleri’nde okumaya karar verdiğinizde bir dizi yapılacaklar listesi sizleri bekler. Öğrenci vizesi almaktan Amerika’daki okuyacağınız okulu ve kalacağınız yeri seçmeye kadar çok sayıda konuda gerekli formaliteleri yerine getirmeniz gerekir. Bunlardan birisi de Amerika’da öğrenim görmek istediğiniz okulu seçmek ve bu okula başvurarak I20 kabul belgesini almaktır. Ancak okula kabul edilebilmek için de bazı şartları sağlamalısınız. Farklı bir ülkede öğrenim göreceğiniz için öncelikle o ülkenin dilini yeterli düzeyde bilip bilmediğiniz ve okumak istediğiniz okuldaki kriterlerden geçip geçemeyeceğiniz ölçülür. Bunu ölçmek için ise uluslararası alanda kabul edilen sınavlardan başarıyla geçmeniz gerekir. Peki, hangi eğitim için hangi dil sınavına girmeniz gerekiyor?

Dil Sınavları: TOEFL ve IELTS

Amerika’daki okullarda öncelikli olarak İngilizce yeterlik seviyesinden geçmeniz beklenir. Bunun için bazı okullar size iki sınav arasında seçme hakkı tanırken bazı okullar ise ikisinden birini zorunlu tutabilir. Eğer seçme hakkınız varsa TOEFL sınavını tercih edebilirsiniz. Çünkü TOEFL sınavı Amerikan İngilizcesine daha yakın bir sınavdır. Amerikan dilinin kullanımında hangi öğelere daha önem verildiğini kavramanız açısından bu sınava hazırlanmanız sizin faydanıza olabilir.

Lisans Eğitimi Girişi Sınavları: SAT ve ACT

Amerika’daki üniversitelere giriş yapabilmeniz için SAT veya ACT sınavından birinde başarılı olmanız gerekir.

SAT sınavı, mantık ve akıl yürütme testidir. İçerisinde eleştirel okuma, matematik ve yazma bölümleri vardır ve toplamda 3 saat 45 dakika sürer. Bazı üniversiteler bu sınava ek olarak konu testleri ekleyebilirler. Bu konuları tercih edeceğiniz bölüm içeriğine göre (örn. Edebiyat, Matematik vb.) siz seçebilirsiniz. Eğer fen bilimlerinde iyi değilseniz karmaşık sözel sorularla başa çıkabiliyorsanız bu teste girebilirsiniz.

ACT sınavı ise matematik, okuma ve fen bilimleri bölümlerinden oluşur. Toplam 2 saat 55 dakika sürer. Sınavın sonunda yarım saatlik bir yazma bölümü vardır. Fen bilimleri ve trigonometri gibi alanlarda iyi olduğunuzu düşünüyorsanız bu testi seçebilirsiniz.

Lisansüstü Eğitimi Girişi Sınavları: GRE ve GMAT

Amerika’da yüksek lisans bölümlerine giriş yapabilmeniz için GRE veya GMAT sınavlarından birinde başarılı olmanız gerekir. Genellikle tıp okullarında veya hukuk okullarında bu tarz uzmanlık gerektiren bölümlerinde geçerlidir. Okulların kabul ettiği sınav değişiyor olsa da genellikle GRE sınavına girmeniz şart koşulur. İşletme programı için GRE sınavının yanı sıra GMAT sınavı da istenirdi. Ancak artık birçok okul onu da gerek görmüyor.

GRE sınavında sözel, nicel ve analitik yazma bölümleri vardır. SAT sınavının konularına benzer sorular içerir. Kelime konusunda iyiyseniz ve yazılı sınavlarda başarılıysanız bu sınavda da başarıyı yakalayabilirsiniz.

GMAT sınavında ise analitik yazma değerlendirme, bütünleşik akıl yürütme, nicel ve sözel bölümler vardır. Dil bilgisi, mantık, akıl yürütme konularında beceriniz varsa bu sınavda başarılı olma olasılığınız yüksektir.

Daha Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: