Amerika’da Not Sistemi

Amerikan Üniversitelerinde Uygulanan Not Sistemi

Bir öğrenci için eğitim ve öğrenim hayatı boyunca en önemli konu, derslerde aldığı notlar ve bu notların sınıfı geçmek için yeterli olup olmadığıdır. Eğitim kurumları, bir dönem boyunca eğitime tabii tuttuğu öğrencilerin başarılı olup olmadığını ölçmek için sınavlar düzenler. Öğrencilerin sınavda gösterdiği başarının puanlaması bazı ülkelerde 100 üzerinden yapılırken bazı ülkelerde ise 5 veya 10 üzerinden gerçekleşir. Elbette eğitim kurumları hangi dersten kaç puan alınca başarılı sayılacağını da önceden belirlemişlerdir. Amerikan eğitim sistemine dâhil olan bütün öğrenciler 100 puan üzerinden değerlendirilirler. Peki, Amerika’daki üniversitelerde bir öğrencinin mezun olması için nasıl bir puan sistemi uygulanıyor?

Ülkemiz üniversitelerinde olduğu gibi Amerika Birleşik Devletleri’nde de üniversiteler kredili sistem uygulamaktadır. Öğrenciler ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora eğitimi alırken belli bir krediyi tamamlamak zorundadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde ön lisans diploması alabilmek için 60 krediyi tamamlamak mecburîdir. Eğer lisans seviyesinde eğitim alıyorsanız 120 krediyi tamamlamanız gerekir. 120 krediyi tamamlayıp lisans diplomasını alan bir öğrencinin, yüksek lisans diplomasına erişmek için +30 kredi daha tamamlaması gerekir. Yüksek lisansın ardından doktora yapmak isteyen öğrenci +30 krediyi daha tamamlamalıdır.

Bu kredili sistemde lisans eğitimine katılan ve dört yıl boyunca öğrenim görecek bireye dönem başı 4 veya 5 ders verilir. Amerikan eğitim sisteminde bir dersin karşılığı 3 veya 4 kredidir. Vize ile uluslararası öğrenci olarak Amerika’ya gelenler, bir dönemde en az 12 kredilik ders almak zorundadır. Eğer bu krediyi tutturamazlarsa vizeyi kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilirler. Amerikan üniversiteleri dört yıl boyunca verilen ana dersler için 70-80 kredi arası, seçmeli dersler için 10-15 kredi arası ve diğer dersler için 30-35 kredilik bir plan uygulamaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin eğitim kurumlarında eğitim gören öğrencilerin başarısı, en düşük 0 ve en yüksek 100 puan arasında değerlendirilmektedir. Aynı zamanda bu notların bir de harf karşılıkları vardır.

A = 90 – 100

B = 80 – 89

C = 70 – 79

D = 60 – 69

F = 00 – 59

Not: Bir öğrenci herhangi bir dersten F alırsa ve ders seçmeli ders değilse aynı dersi yeniden almak zorundadır.

Öğrencilerin son aşamada okuduğu bölümden mezun olabilmesi için genel not ortalamasının 4 üzerinden en az 2 olması gerekir. Bu, aynı zamanda harf notları içinde C notuna denk gelir.

Üniversitelerde derslerden alacağınız notları etkileyen bir unsur daha vardır ki o da çan eğrisidir. Bu sisteme göre bir derste en yüksek notu alan kişi A harf notunu alır. Geri kalan diğer puan aralıkları ise aşağı doğru sıralanır. Bir derste çan eğrisinin uygulanıp uygulanmayacağına ise o dersi veren öğretim görevlileri karar verir.

Danışman Desteği İçin TIKLAYINIZ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: