Sertifika Programı İle Yönetmen Olmak

Amerikada Sertifika Eğitimi

Mesleki açıdan kendini yeterli görmeyen veya farklı bir sektörde görev almak için uzun yıllar eğitim alacak zamanı bulunmayan bireyler için hazırlanan eğitim programları, Amerikan üniversitelerinde okutulmakta ve bireyler eğitimin sonucunda elde edecekleri sertifika sayesinde yeterliliklerini ortaya koyabilmektedir. Zaman veya maddi açıdan yetersizlik yaşayan bireyler, bu sertifika programlarına dâhil olmak için genel olarak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üniversiteleri tercih etmektedirler.

Amerika Birleşik Devletleri’nde sertifika programı uygulayan en önemli iki kurum, University of California Los Angeles ve University of California Berkeley’dir. Eğitim verilen programlar geniş bir yelpazeyi kapsar. Programları sıralamak gerekirse; Bilişim teknolojileri, proje yönetimi, turizm, ekonomi, fotoğrafçılık, finans ve insan kaynakları, müzik, pazarlama, tasarım, film yapımcılığı vb.

Gündüz Programları

Uluslararası Diploma Programı adı verilen bu program, 4 ay sonunda tamamlanan bir eğitim sürecidir. Eğitime katılan ve başarılı olan öğrenciler, talep ederlerse dört aylık ekstra bir süre boyunca orta veya büyük ölçekli şirketlerden birinde maaş almaksızın staj yapabilirler. Ancak bu staja katılabilmek için Uluslararası Diploma Programı’nı 2.5 not ortalamasının üzerinde bir puan ile bitirmeleri gerekir. Bu programa dâhil olan ve gerekli notu alan öğrenciler, Siemens, Bayer, UBS, Four Seasons Hotel gibi tanınmış kurumlarda staj yapma imkânına kavuşabilirler. Öğrenciler takdir edecektir ki böylesine büyük firmalarda staj yapabilmek, bireysel bir başvuru ile pek mümkün değildir.

UC Berkeley’in bünyesinde geliştirilen Management and Business Track programı sayesinde öğrenciler, iki dönem sürecek dört aylık Uluslararası Diploma Programı eğitimi aldıktan sonra dört aylık ful time staj yaparak programı tamamlayabilirler. Programı başarı ile tamamlayan öğrenciler, bir yıl boyunca Amerika’da çalışma fırsatı veren OPT’yi kazanırlar. Dört aylık staj döneminde ücretsiz çalışan öğrenciler, OPT’yi kazandıktan sonra aynı firmada maaşlı olarak bir sene boyunca çalışabilirler.

Akşam Programları

Akşam sertifika programlarının esas amacı, Amerika’da hayatını sürdüren vatandaşların iş hayatlarını aksatmadan yeni bir meslek edinmelerini sağlamaktır. Bu programa uluslararası öğrenci olarak katılan kişiler, dokuz ay veya biraz daha uzun bir sürede programı tamamlayabilirler. Programı başarı ile bitiren öğrencilere 12 aylık tam zamanlı çalışma izni verilir. Akşam sertifikalarına katılan ve dokuz ay ya da daha uzun süre eğitim alan öğrenciler, otomatik olarak OPT kazansalar da iş bulmaları tamamen bireysel çabalarına bırakılmıştır. Programa başvurmak isteyen kişiler, üniversite diplomaları, not dökümleri, TOEFL’dan 80 IBT puanı, özgeçmiş, iki referans mektubu ve niyet mektubu talep edilir. Eğer üniversite mezunu değilseniz beş yıl boyunca görev aldığınız bir sektördeki programa başvurabilirsiniz. Örneğin üniversite mezunu olmamanıza rağmen turizm sektöründe beş yıllık deneyime sahipseniz bunu belgeleyerek Amerika’daki bir turizm sertifika programına başvurabilirsiniz.

Sertifika Programları İçin TIKLAYINIZ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: