Amerika’da Lisan ve Ön Lisans

Amerikan Üniversitelerinde Lisans ve Ön Lisans Eğitimi

Dünya eğitim sistemine liderlik eden ve pek çok konuda örnek olan Amerikan üniversiteleri, lisans ve ön lisans yapmak isteyen binlerce öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Ancak öğrencilerin Amerikan üniversitelerini tercih etmeleri, onların bu eğitim kurumlarında eğitim alabilecekleri anlamına gelmez. Elbette ki Amerikan eğitim sistemine dâhil olacak uluslararası öğrenciler, kendilerinden beklenen şart ve koşullara uymak zorundadır. Peki, Amerika Birleşik Devletleri üniversitelerinde lisans ve ön lisans eğitim süreci nasıldır ve faydaları nelerdir?

İki Yıllık Ön Lisans Eğitimi

Amerika Birleşik Devletleri eğitim sistemine bağlı Community College ve Junior College eğitim kurumlarında iki yıl süre ile devam eden süreç sonucunda ön lisans diploması alınır. Bu okullar, ülkemizdeki Meslek Yüksekokullarına karşılık gelir. Lise diploması almaya hak kazanan öğrenciler, iki yıl boyunca seçtikleri meslek konusunda eğitim alırken başarılı olmaları durumunda ön lisans diploması almaya hak kazanırlar. Amerika Birleşik Devletleri eğitim sisteminde ön lisans eğitimi alan öğrenciler 60 krediyi tamamlayarak Associate of Arts (A.A) veya Associate of Science (A.S) derecelerinden biriyle mezun olurlar. Amerika’da eğitim görmek isteyenler, genel olarak Community College tercih ederler. Bunun nedeni kurumun dört yıllık eğitim veren kurumlara göre daha kolay öğrenci kabul etmesidir. (SAT / ACT sınav zorunluluğu yoktur.) Ayrıca yüksek not ortalamasına sahip öğrenciler, dört yıllık bir üniversiteye geçiş yapabilirler.

Dört Yıllık Lisans Eğitimi

Amerika Birleşik Devletleri üniversitelerinde 60 kredi ön lisans diploması anlamına gelirken 120 kredi ise lisans diploması anlamını taşır. Lisans programlarında alınacak dersler, alan dersleri ve seçmeli dersler olarak ayrılır. Dört yıllık eğitim sürecinin sonunda başarılı olanlar, Bachelor of Arts (B.A) veya Bachelor of Science (B.S) derecesi ile mezun olurlar.

Tıp, Hukuk, Diş Hekimliği, Eczacılık, Veterinerlik, Hemşirelik bölümlerinde lisans eğitim almak istiyorsanız önceden 3-4 yıllık eğitim sürecinden geçmeniz gerekir. Ardından okulların bu bölümler ile ilgili hazırladığı sınavlara girerek başarılı olmanız ön şarttır. Bu sınavdan başarıyla geçtiğiniz takdirde istediğiniz bölüme kabul edilirsiniz. Hukuk için Law School Admission Test (LSAT), tıp için Medical College Admission Test (MCAT), diş hekimliği için Dental Admission Test (DAT), eczacılık için Pharmacy College Admission Test (PCAT) ve veterinerlik için Veterinary College Admission Test (VCAT) sınavına girmek ve başarılı olmak gerekir.

Lisans veya ön lisans eğitimi alan ve başarılı olan öğrenciler, kendilerini en üst düzey eğitim kurumlarında sınamış ve bu sınavı geçmiş bireylerdir. Herhangi bir üniversite yerine bu üniversiteleri tercih etmek, öncelikle kişinin özgüvenine büyük katkı sağlar. Diğer açıdan bakıldığında ise bir Amerikan üniversitesinden diploma almak, iş bulmanın çok zor olduğu ülkemizde maça çok önde başlamak anlamına gelecektir.

 

Başvur

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: