Amerika’da Haftalık Olağan Gider

Amerika’da Eğitim Gören Öğrencilerin Haftalık Gider Hesaplaması

Öğrenim hayatını Amerika Birleşik Devletleri’nde sürdürmeye karar veren öğrenciler, pek çok gideri göz önünde bulundurarak hesap yaparlar. Başvuru giderleri, başvurunun kabul olması halinde uçak bileti, üniversiteye ödenecek yıllık ücret sürecin ilk başında ödenmesi gereken meblağlardır. Ancak Amerika’daki öğrenim görmek isteyenlerin esas merak ettikleri konu ise konaklama, ulaşım ve gıda ihtiyaçlarının ne kadara mal olacağıdır. Amerikan dolarının Türk lirası ile kıyaslandığında yüksek olması nedeniyle dolar üzerinden yapılacak en küçük harcamalar dahi yüksek görülebilir. Amerika Birleşik Devletleri’nin herhangi bir eyaletinde üniversite okuyan öğrencinin giderlerini haftalık olarak sizler için hesapladık.

Konaklama

Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim giderleri, üniversitenin bulunduğu eyaletlere göre farklılık gösterebilir. Ancak Amerikan üniversitelerinin en güzel tarafı, ülke genelindeki üniversitelerin yüzde 70’inde yurt bulunmasıdır. Üniversite kampüsü içerisinde kurulan bu yurtlardaki odalar, genellikle iki veya tek öğrenciye kiralanır. Kampüsteki yurtların diğer bir artısı da ulaşım masraflarının azami dereceye iniyor olmasıdır. Yurtlarda öğrenciler duş, tuvalet ve yemekhaneleri ortak olarak kullanırlar. Ödenen ücret dâhilinde öğrencilere bir öğün yemek servisi de yapılır. Kayıt yaptırırken yemek alacağınızı belirtmezseniz daha sonra yemek yemek istediğinizde öğün başına çok ciddi bir ücret ödemeniz gerekebilir. Amerika’da yurtların yıllık ücreti 2500 ile 5000 dolar arasında değişmektedir.

Kampüste konaklamak istemeyen öğrenciler, şehirlerde tek kişilik mobilyalı oda kiralayabilirler. Bu odaların aylık ücretleri 200 ile 400 dolar arasında değişmektedir.

Ulaşım

Amerika Birleşik Devletleri, teknolojideki liderliği sayesinde ülkenin dört bir tarafını metro hatları ve otobanlar ile donatmıştır. Öğrenciler, belgelerini sunarak aylık şehir içi ulaşımda yaklaşık 100 dolara faydalanabilirler. Bu kart sayesinde tramvay, metro ve otobüslere ekstra ücret ödemeden binerek seyahat edilebilir.

Beslenme

Yurtta konaklamayı tercih eden öğrenciler, günlük bir öğün sıcak yemek yiyebilirler. Geriye kalan öğünlerde fast food cenneti olan Amerika’da karnınızı doyurmakta zorlanmayacaksınız. Ancak yurtta konaklamıyor veya yurtta yemek almıyorsanız üç öğünü birden dışarıda yemek zorunda olacağınız için masraflarınız artabilir. Yurtta konaklayan bir öğrencinin beslenme giderleri aylık 250 ile 350 dolar arasında değişirken yurtta konaklamayan öğrencilerin aylık beslenme masrafları 400 ile 600 dolar arasında değişiyor.

Konaklama, ulaşım ve beslenme giderlerinin ortalaması hesaplandığında Amerika’da okuyan bir öğrencinin haftalık gideri en düşük 250 en fazla ise 450 dolardır. Yapılan hesaplama, okumak istediğiniz üniversitenin bulunduğu şehre göre farklılık gösterebilir. Danışmanların sunacağı değerli fikirlere başvurmak daha faydalı olabilir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: