I-20 Belgesi

I-20 Belgesi Alınma Süreci ve Danışman Desteğinin Önemi

Amerika Birleşik Devletleri’nde öğrenci vizesi almak isteyenler için Birleşik Devletler kanunu I20 Belgesi almayı şart koşar. Bu belge, yalnızca izin verilen okullar tarafından hazırlanabilir ve öğrencilerin vize başvurusu yapmasını sağlar. I20 Belgesi’nin ne olduğunu anlamak isteyenler için yeterlilik belgesi olarak tanımlayabiliriz. Eğer Amerika Birleşik Devletleri eğitim sistemindeki bir okuldan I20 belgesi alamazsanız öğrenci vizesi almanızın hiçbir yolu yoktur. Bu nedenle sizin için Amerikan üniversiteleri ile görüşüp bu belgeyi almanızı sağlayacak bir danışman ile birlikte hareket etmeniz süreci kolaylaştıracak ve başarı oranını arttıracaktır. I20 belgesini alan öğrenciler diğer gerekli belgeler ile Amerikan konsolosluklarına başvurarak vize işlemlerini hızla gerçekleştirebilirler.

I20 Belgesi Ne Kadar Sürede Öğrenciye Ulaştırılır?

Pek çok öğrenci, Amerika Birleşik Devletleri’nde okumak için gereken prosedürü yerine getirmekte zorlanmaktadır. Bu da yapılması gereken işlemleri tam kavrayamamalarından ve gereken evrakların ne kadar sürede elde edileceğini bilmemelerinden kaynaklanır. I20 belgesini almanın en kolay yolu, daha önce de belirttiğimiz gibi aracı bir danışman firma ile bu süreci gerçekleştirmektir. Okumak istediğiniz okulu danışmana ilettikten ve ödemeyi gerçekleştirdikten yaklaşık iki hafta sonra I20 belgesi posta yolu ile öğrencinin adresine gönderilir. Konsolosluklarda vize için ileri tarihe randevu verildiği için o tarihe kadar belgeleri eksiksiz tamamlamanız gerekir. Bu nedenle konsolosluğun size verdiği randevu tarihine yetişmek için I20 belge alınması için gereken süreyi göz önünde bulundurmalısınız.

I20 Belgesinin Önemi Nedir?

Bu belgeyi almaya hak kazanan bireyler, Amerika Birleşik Devletleri’nin onayı ile ülkelerindeki okullarda eğitim almak için F1 vizesine başvurabilme hakkı kazanırlar. Başvuru sürecinde öğrencinin eğitim alacağı okul, bireyin yeterliliğini ölçer ve yeterlilik belgesini (I20) öğrenciye ulaştırır. Bu belge o kadar önemlidir ki belgeyi almaya hak kazanamayan hiçbir öğrenci Amerika’da eğitim için gerekli olan F1 vizesini alamaz.

I20 Belgesinin Geçerlilik Süresi ve Uzatma Şartları Nedir?

I20 belgesinin ne kadar süre geçerli kalacağı, öğrencinin başvurduğu eğitim programına göre farklılık göstermektedir. Kısaca özetlemek gerekirse İngiliz dili ve/veya TOEFL için 13 ay, akademik dönem/akademik yıl için 13 ay, uluslararası öğrenciler GMAT için 6 ay ve uluslararası öğrenciler GRE için 6 aydır.

Öğrencilerin I20 vizelerini uzatmaları çok ağır şartlara bağlıdır ve pek görülmez. Ancak eğer eğitim sürenizin şartlarına uyarsanız ve bu süre içerisinde eğitiminizi doğru ayarlarsanız uzatmak için başvurunuz değerlendirecektir. Eğer eğitim sürenizin günü dolduktan sonra bu konuda başvuru yaparsanız isteğiniz reddedilecektir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: