Amerika’nın Eyaletleri

Amerika Birleşik Devletleri Eyaletleri Hakkında Temel Bilgiler

Her ülkenin ve devletin siyasi yapısı ve yönetim şekli birbirinden farklıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nde de eyalet sistemi yürürlüktedir. Eyaletler, kendilerine ait yasalar çıkartabilirken birkaç şehrin bir araya gelmesi ile oluşur. Eyaletlere göre yasalar farklılık gösterdiği gibi eğitim sistemleri de farklılık gösterebilmektedir. Amerika’da eğitim alacak öğrenciler için Amerika’nın önemli eyaletleri hakkında önemli bilgileri derledik.

New Jersey

Amerika Birleşik Devletleri’nin yüzölçümü bakımından en küçük eyaleti olan New Jersey, yeşil doğası ve tüm eyaleti saran büyük ormanları sayesinde Yeşil Eyalet olarak anılmaktadır. Birleşik Devletleri’nin sembolü olan Özgürlük Heykeli de eyaletin övgü kaynakları arasında yer alır. Bilim ve teknoloji alanında yatırım yapmış birçok uluslararası firmanın kurulduğu eyaletin en önemli teknoloji kurumları, Verizon Wireless ve AT&T Communications firmalarıdır.

California

Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık eyaleti olan California, ürettiği ekonomik değer ile ülkenin en büyük ekonomik gücüdür. California’nın ekonomik katma değeri o kadar yüksektir ki bu eyalet bağımsız bir ülke olsa dünyanın sekizinci büyük ekonomisi olacaktı. Eğitime büyük önem verilen California eyaletinde gelirin hemen hemen yarısının eğitime harcanması yasal zorunluluktur. Teknoloji merkezi Silikon Vadisi, sinemanın lokomotifi Hollywood, eğlence ve televizyon yayınlarının merkezi olan Los Angeles eyalet sınırları içerisindedir.

Massachusetts

Özgürlükler ülkesi Amerika’nın en özgür eyaleti olan Massachusetts, uygulanan liberal ve sosyo ekonomik politikalar ile günden güne daha da büyümektedir. Dünyanın en büyük tatil merkezlerinden olan Cape Cod, eyaletin güneyinde yoğun şekilde turist çekerken birçok uluslararası öğrenci de Boston’da bulunan üniversitelere kayıt yaptırmak için talepte bulunmaktadır. Eyalette dünyanın en önde gelen üniversiteleri arasında yer alan Harvard Üniversitesi eğitim vermektedir. Bu üniversite Amerika Birleşik Devletleri’nin teknoloji üssüdür ve birçok bilim adamı bu üniversitede yetişmektedir.

Nevada

Amerika Birleşik Devletleri’nin kuruluşu ve iç savaşında büyük bir rol oynayan Nevada’da tüm dünya ekonomisini sarsan büyük buhranın ardından kumar 1913 yılında yasal hale getirildi. Bu gelişme ile birlikte Las Vegas şehrinin temellerinin atılmasının ardından hem eyalet hem de bu şehir kumar cenneti olarak adlandırıldı. Eyalette çıkartılan altın sayesinde dünyanın en büyük altın üreticileri listesinde dördüncü sırada yer almaktadır.

Teksas

Çölleri ve kovboy şapkalı yerli halkı ile Amerika’nın sembol eyaletlerinden biri olan Teksas, ülke ekonomisi için stratejik bir öneme sahiptir. Yüzölçümü bakımından ve nüfus açısından Amerika Birleşik Devletleri’nin ikinci büyük eyaleti olan Teksas, geçmiş dönemde Meksika’ya bağlı bir bölge iken önce bağımsızlığını kazanmış, sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne katılmıştır. Dünyanın en önemli petrol rezervlerine sahip eyalette yaklaşık 25 milyon insan yaşamaktadır. Amerika’nın en zengin bölgeleri arasında yer alan eyalette, son derece yüksek standara sahip birçok eğitim kurumu hizmetlerine devam ediyor.

Hawaii

Amerika Birleşik Devletleri’nin tek ada eyaleti olan Hawaii, Büyük Okyanus’taki bir grup adadan oluşur. Diğer Amerikan eyaletlerine göre daha düşük bir nüfus popülasyonuna sahip eyalet, benzersiz sahilleri sayesinde ülkenin en çok turist çeken bölgelerinden biridir. Kapitalist bir sisteme sahip Amerika Birleşik Devletleri’nde en az fabrikanın ve gökdelenin bulunduğu bu eyalet, doğanın korunmasına özel bir önem veriyor. Eşsiz kumsallarının yanı sıra el değmemiş ormanları ile tam bir doğal yaşam alanı olan Hawaii’de en önemli iş alanı turizmdir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: