Uçuş Öncesi Tavsiyeler

İlk Defa Yurtdışı Uçuş Gerçekleştirecekler için Tavsiyeler

Yurtdışı uçuşlarda en önemli konu, onaylanmış ve geçerlilik süresi olan bir pasaporttur. Pasaport, Türkiye Cumhuriyeti sınırlarından çıktıktan sonra sizin uluslararası kimliğinizdir. Her ülke vatandaşı, o ülkenin yetkili makamları tarafından verilen pasaport ile başka bir ülkeye seyahat edebilir. Başka bir ülkenin yetkilileri sizin kayıtlarınıza ulaşmak ve kim olduğunuzu öğrenip sorumluluk almak yerine bu işlemleri sizin ülkenizin yapıp sorumluluk almasını ister. Dolayısıyla pasaport, başka ülkelere seyahat edebilmek ve kimliğinizi karşı tarafa ispat edebilmek için çok önemlidir.

Daha önce uluslararası uçuşa katılmamış bireylerin en çok aklına takılan konu yasak maddelerdir. Valizinize koyacağınız sizin için çok önemli bir eşya, uluslararası uçuş sahasında çok ciddi bir suç teşkil edebilir. Özellikle son dönemde tüm dünyayı saran terör endişesi, havayolu şirketlerinin daha katı kurallar koymasına neden olmuştur. Bu nedenle nasıl olsa bir şey olmaz gibi ülkemize özgü bir düşünce ile valizinizi doldurmak yerine havayolu şirketinin ve gideceğiniz ülkenin belirlediği kurallar listesine göz gezdirip valizinizi bu şekilde hazırlamalısınız.

Teknolojinin hızlı gelişimi sayesinde artık herkes bir cep telefonuna, bir laptopa ve daha birçok teknolojik ürüne bağımlı hale geldi. Ancak bazı ülkelerin kullandığı elektrik prizleri ile ülkemizdeki elektrik prizleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle böyle bir problem yaşamamak için çevirici adı verilen elektronik aparatı almayı unutmayın.

Uçağınız uluslararası hava sahasında uçup başka bir ülkeye indikten sonra sizi gümrük memurları karşılar. Burada aslında size konsoloslukta sorulmuş sorulara benzer sorular bir kez daha yöneltilir. Görevlilerin sizin kim olduğunuzu ve hangi amaçla geldiğinizi bilmek gibi bir görevi yoktur. Bu nedenle sorulan bütün sorulara nezaketle cevap verip talep edilen bütün evrakları göstermeniz, bu süreci hızlı atlatmanızı sağlar. Ancak sorulan sorular karşısında agresif bir tavır takınır veya aşırı heyecanlanırsanız sorun yaşayabilir ve hatta polis sorgusuna gidecek kadar bir süreç başlayabilir. Rahat olun ve hangi amaçla ülkede bulunduğunuzu anlatın.

Uçuşlardan sonra yolcuların en korktukları şey, valizlerinin kaybolması veya karışmasıdır. Eğer uçuşun ardından valiziniz kaybolursa endişeye kapılmayın. Görevlilere durumu bildirin ve valizinizi bulmaları için onlara zaman tanıyın. Bu süreç kimi zaman çok kısa sürebilirken bazen birkaç gün de sürebilir. Görevliler valizinizi bulduklarında sizin bıraktığınız adrese ücretsiz bir şekilde getirip size teslim edeceklerdir.

Hayatınızda ilk defa uluslararası uçuş gerçekleştirdikten sonra havalimanına indiğinizde acele ile havalimanından çıkmayın. Gideceğiniz adresi ve şehri internetten defalarca check etseniz dahi, bazen her şey internette gördüğünüz kadar kolay olmayabilir. Havalimanında hizmet veren Touristic Information görevlilerine yönelerek gideceğiniz adrese en kolay hangi araçları kullanarak gidebileceğinizi öğrenin ve ücretsiz dağıtılan haritalardan edinin.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: