Üniversite Sonrası Sertifika Almanın Önemi

Üniversite Sonrası Sertifika Almanın Önemi

Lisans veya yüksek lisans yapmış bir öğrenci sertifikaya ihtiyaç duyar mı? Bilinmesi gereken temel konu, birçok üst düzey yöneticinin de söylediği gibi “Diploma sahibi olmak, iş hayatına atılmak için çoğu zaman yeterli değildir.”. Farklı bir açıdan dile getirilmesi gerekirse işi yapan, kişinin diploması değil bizzat kendisidir. Bu nedenle birey için oldukça önemli olan üniversite diplomasını pratikte birleştirmek çok önemlidir. Amerikan eğitim sistemini planlayan yöneticiler, bu önemli ayrıntıyı dikkatle incelemiş ve birçok alanda üniversite sonrası sertifika programı hazırlamıştır.

Bu sertifika programına katılan öğrenciler, yurtdışı tecrübesinin yanı sıra farklı bir kültürü de tecrübe edip kendilerini geliştirme fırsatı bulurlar. Ayrıca İngilizce seviyesinin geliştirilmesi de meslekî kariyer açısından büyük önem taşır. Pratik imkânı sağlayan sertifika programları, öğrencinin mesleği konusundaki bilgilerini pekiştirir ve yeni bir vizyona kavuşmasını sağlar. Programı tamamlayan öğrencilerin alacağı yeterlilik sertifikası, iş hayatında birçok kapıyı açacak ve CV’yi oldukça kuvvetlendirecektir.

Programa katılmak isteyenler için belirlenen İngilizce seviyesi de oldukça makuldür. Orta seviyede bir İngilizce ile programa başvurabilir ve kabul görebilirsiniz. Elbette bazı özel programlar için TOEFL skoru gerekebilir. Sertifika programları yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde değil, Kanada, Avustralya ve İngiltere’de de düzenlenmektedir.

Sertifika programlarını özellikle lisans yapmış öğrenciler tercih ederler. Bunun nedeni ise yüksek lisans ile sertifika programları karşılaştırıldığında daha ucuz, daha kolay ve uygulamaya dayalı bir eğitim süreci vaat etmesidir. Ayrıca sertifikayı almaya hak kazanan öğrenciler, eğitim aldıkları ülkede bir süre çalışma izni de alabilirler. Düşünüldüğünde sertifika almış ve uluslararası bir firmada iş tecrübesi edinmiş birisi, kendi ülkesine döndüğünde kolaylıkla üst düzey bir firmada iş hayatına atılabilir.

Sertifika programlarının temeli, öğrencilere pratik yaptırmak ve iş tecrübesi kazandırmaktır. Bu nedenle birçok alanda hazırlanan ve öğrenci kabul eden sertifika programları sayesinde belli bir süreliğine eğitim alarak tecrübe kazanılır. Bu programa başvurabilmek için lisans veya yüksek lisans diplomanız, CV’niz, pasaportunuz, İngilizce seviyenizi gösteren yeterlilik belgesi gerekir.

Sertifika programları arasında öğrenciler tarafından en çok tercih edilen programlar; muhasebe, halkla ilişkiler, aşçılık, pazarlama, kalite yönetimi, turizm, uluslararası ticaret ve bilgi işlem programlarıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: