Vize Görüşmesinde Sorulan Sorular

Amerika Vize Görüşmesi İçin Mülakat Öncesi Hazırlık ve Mülakat Esnasında Sorulacak Örnek Sorular

Vize sürecinin son noktası olan mülakata gelmeden önce Amerikan konsolosluğu tarafından belirlenmiş bütün adımların eksiksiz yerine getirilmesi gerekir. Başvuru sahibinin talep ettiği süre boyunca geçerli pasaportun alınmış olması, DS-160 formunun eksiksiz tamamlanması, konsolosluğun vize için belirlemiş olduğu ücretin ödenmiş olması, yetkililer tarafından mülakatta talep edilmiş tüm belgelerin hazırlanması ve konsolosluktan mülakat için bir randevu alınmış olması gerekiyor.

Amerikan konsolosluğu tarafından vize için talep edilen her şeyi yerine getirmiş ve randevu almaya hak kazanmış bireylerin mülakat günü dikkat etmesi gereken bazı konular göz ardı edilmemelidir. Konsolosluk girişinde görevliler, telefon, tablet ve buna benzer elektronik cihazlar, çakmak veya herhangi yanıcı bir madde, bavul veya benzeri büyük bir çanta, parfüm ve içecek gibi her türlü sıvı maddeye el koyar. Bu nedenle bu yasaklı ürünlerin listesini önceden konsolosluktan öğrenip yasak olan herhangi bir maddeyi yanınızda bulundurmamanız antipatik görünmemenizi sağlayacaktır.

Mülakat Esnasında Karşılaşabileceğiniz Sorular

Konsolosluklar bağlı oldukları ülkelerin yasaları gereği önceden belirlenmiş olan vize süreçlerini başvuru sahiplerine karşı eksiksiz şekilde uygulamakla görevlidirler. Bu nedenle tatil için kısa süreliğine vize isteyen biriyle dil okulu için altı ay ile bir yıl arasında vize talep eden bir kişi, aynı süreç ve aynı sorular ile karşılaşmaz. Amerika Birleşik Devletleri’nin F1 adını verdiği vize hangi amaçla olursa olsun eğitim için başvuran öğrenci adayları için geçerli bir vize türüdür. F1 vizesine başvuran bireylerin mülakatı, genel olarak eğitim verecek kurum üzerine planlanır. Konsolosluk görevlilerinin bireyler üzerindeki esas sorgusu ise eğitim süresi tamamlandıktan sonra kişinin ülkesine geri dönüp dönmeyeceğini tespit etmek ve eğitimin kendisine ne gibi bir katkı sağlayacağını öğrenmektir.

Dil okulu için altı aylığına Miami’ye gitmek isteyen ve kısa bir süre önce Türkiye’de bir üniversiteden mezun olmuş herhangi bir öğrenci, mülakat sürecinde şu sorularla karşılaşabilir:

– Mülakatta Amerika konsolosluğunu temsil eden görevliler, ilk olarak bireyin eğitim hayatını sorgularlar. Hangi okuldan mezun oldunuz? Neden o okulu tercih ettiniz? Bölümünüz sizin için bir zorunluluk muydu yoksa bir hayal miydi? Kaç not ortalaması ile diploma aldınız? (Not ortalamanızı ispat edebilmek için okulunuzdan transkript almayı unutmayın. Yüksek bir not ortalamasına sahipseniz mülakat süreciniz daha kolay geçecektir.)

– Görevlilerin mülakat sürecindeki ikinci konsantre olacakları konu ise seçilen dil okulunun neden tercih edildiği, nerede konaklanacağı ve bu eğitim süreci boyunca ihtiyaç duyulan maddi kaynağa bireyin sahip olup olmadığıdır. Mülakatın bu noktasında I20 belgenizi, okul için ödenen ücretin dekontunu ve önceden kararlaştırdığınız konaklama tesisinin bilgilerini sunmalısınız.

– Üçüncü ve son aşama, öğrencinin maddi gücü üzerine kuruludur. İkinci aşamada üstü kapalı sorulan maddi sorular bu bölümde daha detaylandırılmak istenecektir. Konsolosluk, Amerika’ya eğitim için gelen bir bireyin ülkelerinde maddi problem yaşayıp kaçak işçi olarak çalışmasını veya başka bir kötü yola sapmasını istemez. Burada eğitiminizi finanse edecek kişi ya da bir kurum varsa bu kişi veya kurumların bankalardan aldığı teminat mektubu işinizi kolaylaştıracaktır.

Amerika Birleşik Devletleri Vizesi İçin Profesyonel Destek Alınız

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: