Amerikan Üniversitesi Üniversite Terimleri

Amerikan Üniversitelerinde Okuyacaklar İçin Yurtdışı Eğitim Sözlüğü

Amerika’da üniversitede okumak için büyük bir çaba gösterdikten sonra uzun ve zorlu bir eğitim sürecine hazır olmalısınız. Üniversiteye kaydolabilmek için belli bir seviyede İngilizce bilmek yeterli olsa da bazı teknik terimler ve kelimelerin anlamını bilemiyor olabilirsiniz. Aşağıda açıklamaları verilen kelimeler, eğitim hayatınız boyunca çok sık karşılaşacağınız ve işinizi kolaylaştıracak öğrenci sözlüğünün küçük bir kısmıdır.

Akademik Danışman (Academic Adviser): Öğrencilere akademik konularda destek olma ve akıl verme görevlerini üstelenen öğretim görevlileridir.

Ders Ekleme / Ders Bırakma (Add / Drop): Öğretmenin izni doğrultusunda öğrencilerin derslerini seçip seçmeme aşamasına verilen isimdir.

Ön Lisans Diploması (Associate Degree): İki yıllık eğitiminizin ardından alacağınız diplomadır. Bu diploma, gittiğiniz okula göre meslekî veya transfer diploması olabilir.

Lisans Diploması (Bachelor’s Degree): Dört yıllık eğitiminizin ardından alacağınız diplomadır. Dört yıl boyunca beşeri ilimler, fen bilimleri veya mesleki alanlarda dört yıllık eğitim aldıysanız bu diplomayı almaya hak kazanırsınız.

Temel Dersler (Core Requirements): Diploma almaya hak kazanmak için zorunlu olarak almanız ve başarılı olmanız gereken derslerdir.

Ders (Course): Öğretim yılının bir dönemi boyunca bölüm ile ilgili bilgilerin aktarıldığı saatlik sunumlardır. Bu dersler arasında zorunlu olanlar olduğu gibi seçmeli olanlar da olabilir.

Seçmeli Dersler (Electives): Eğitim görmekte olduğunuz bölümde almanız gereken zorunlu kredi sayısını tamamlamak için kendi istekleriniz doğrultusunda seçebileceğiniz derslerdir.

Harçlar (Fees): Üniversitelerin size verdikleri hizmetin karşılığında aldığı dönemlik ücretlerdir.

Not Ortalaması (Grade Point Average): Bölümde aldığınız her derste gösterdiğiniz başarı derecesinin ortalaması alınarak son aşamada genel olarak hesaplanan mezuniyet derecenizdir.

Uluslararası Öğrenci Danışmanı (International Student Adviser): Yurtdışından gelen öğrencilere her konuda danışmanlık eden kişilerdir.

Ana Dal (Major): Öğrencilerin kendi tercihlerine bırakılmış ana bölümdür.

Üç Aylık Dönem (Quarter): Alacağınız üniversite eğitiminin 10 ile 12 haftalık sürecine verilen isimdir. Öğretim yılının çeyrek bölümleridir.

Burs (Scholarship): Eğitiminize maddi açıdan katkı sağlayacak kişiler veya kurumların size yapacağı yardımdır. Bu yardım okul ücreti veya harçtan muafiyet şeklinde olabilir.

Ders Programı (Syllabus): Eğitiminiz boyunca aldığınız derslerde işlenecek konuları listeleyen programdır.

Okul Ücreti (Tuition): Aldığınız eğitim karşılığında okulun sizden talep ettiği ücrettir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: