TOEFL Sınavı

TOEFL Sınavına Hazırlık Aşamasında Yardımcı Olacak İpuçları

Amerika’da eğitim almaya karar veren her öğrencinin seçtiği üniversiteye kayıt olabilmesi için zorunlu olarak girmesi gereken sınavlar vardır. Bunlardan biri de İngilizce yeterliliğinizi ölçen dil sınavıdır. Girebileceğiniz farklı dil sınavları olduğu gibi bunların en çok bilineni TOEFL sınavıdır. Bu sınavda geçmeniz gereken baraj puanı üniversitelerin tercihlerine göre değişiklik gösterse de ortalama olarak en az 70 puanı almanız gerekir. Alacağınız TOEFL puanınız iki yıl geçerli olacaktır. Peki, ortalama İngilizce bilenlerin bile zorlanabildiği bu sınava nasıl hazırlanmak gerekir?

İngilizce Seviyenizi Ölçün

TOEFL sınavına hazırlanırken öncelikle mevcut İngilizce bilginizi ölçmeniz önemlidir. Eğer temel seviyede İngilizce bilgisine sahipseniz bu durumda Beginner seviyesinden değil Elementary seviyesinden çalışmaya başlayabilirsiniz. Ancak bilmeniz gereken şey, kesinlikle en az Upper Intermediate seviyesine kadar kendinizi geliştirmeniz gerektiğidir. Bu nedenle öncelikle seviyenizi ölçmenizi sağlayacak online ortamdaki testlerden yararlanabileceğiniz gibi İngilizce diline özel seviye tespit sınavları hazırlayan kursların sınavlarına da girebilirsiniz. Seviyenizi belirledikten sonra kendinize daha doğru bir çalışma planı hazırlayabilirsiniz.

Çalışma Planı Hazırlayın

Seviyenizi belirlediniz ve artık çalışmaya nereden başlamanız gerektiğini biliyorsunuz. O zaman kendinize bir çalışma planı hazırlayabilirsiniz. Sınava hangi tarihte gireceğinize göre yoğun veya rahat bir plan oluşturabilirsiniz. Örneğin sınava iki ay gibi bir süre kalmışsa yoğun çalışma planı sizin için daha uygun olacaktır. Ancak TOEFL sınavına en az 6 ay önceden çalışmaya başlamanız çok daha başarılı bir sonuç almanızı sağlar. Çalışma planınızın içerisine belli periyotlarla deneme sınavları eklemeyi ihmal etmeyin. Kendinizi belli aralıklarla sınamanızı sağlayacak olan bu sınavlar, ne kadar gelişme gösterdiğinizi görerek daha verimli çalışmanıza da katkıda bulunacaktır.

Bol Bol Pratik Yapın

TOEFL sınavının içeriğini ve ne tür sorular geldiğini mutlaka araştırmalısınız. Her sınavda olduğu gibi TOEFL sınavında da belli soru kalıpları ve bölümleri vardır. Kelime bilgisini ölçen bölümlerin yanı sıra deyimler ile ilgili sorular, grameri ölçen sorular da bu sınavda yer almaktadır. Ayrıca okuduğunuzu anlama becerinizi ölçen Reading bölümü, dinlediğinizi anlama becerinizi ölçen Listening kısmı ve düşündüklerinizi İngilizce’ye dökme becerinizi ölçen Writing bölümü, ayrı ayrı çalışmanız gereken kısımlardır.

Film, Uygulama ve Oyunlarla Vakit Geçirin

Özellikle dinlediğinizi anlama kısmında dilinizi geliştirecek ve size aşinalık kazandıracak yöntem, bol bol altyazısız İngilizce film izlemek, dilinizi geliştirmenizi sağlayan uygulamaları indirmek ve oyunları oynamaktır. Ayrıca film izlemek, yalnızca dil öğrenmek için değil dili konuşmak anlamında da size katkı sağlayacaktır. Kelime haznenizi geliştirecek olan bu tür yöntemleri küçümsemeyin. Hem keyif almak hem de İngilizce sınavına hazırlanmak için bu tür etkinliklere başvurabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: