IELTS Sınavı

IELTS Sınavına Hazırlık Sürecinde İpuçları

Akademik ve Genel Eğitim şeklinde iki ayrı alana ayrılan IELTS sınavında İngilizce eğitimi için akademik, iş deneyimi ve eğitim programları için genel eğitim bölümüne girmeniz gerekir. Bu sınavda dinleme, okuma, yazma ve konuşma becerilerinizi ölçen sorulardan oluşan farklı bölümler bulunur. Toplamda 2 saat 45 dakika süren sınavda konuşma sınavı ayrıca ve yüz yüze olacak şekilde yapılır.

Sınavın zorluğu sizin İngilizce seviyenize ve bilginize göre değişiklik gösterse de ortalama olarak sınavın çoğu insana zor geldiğini söyleyebiliriz. Ancak her sınavda olduğu gibi bu sınavda da planlı bir çalışma ve azim ile yüksek puan almak mümkündür.

Dinleme Bölümü

Dört farklı ses kaydının dinletildiği bu bölümde dinlediğiniz kayıt ile ilgili sorulan sorulara doğru yanıtlar vermeniz gerekir. Bu kayıtlar genellikle farklı konularda olur. Günlük bir konuşmadan da bahsediliyor olabilir, teknik bir konudan da bahsediliyor olabilir. Bu alanda kendinizi geliştirebilmeniz için yararlanabileceğiniz yöntemler; altyazısız şekilde filmler izlemek, İngilizce kitapların sesli anlatımlarını dinlemek olabilir.

Okuma Bölümü

Üç farklı okuma bölümünün sunulduğu bu bölümde, okuma metinleri hakkında sorulan sorulara doğru cevap vermeniz gerekir. Burada okuduğunuzu anlamanız ve hatta metnin ana konusunu çözebilmeniz çok önemlidir. Karşınıza çıkan okuma metinleri genellikle genel konulardan gelir. Ancak günlük yaşam gibi daha genel olan konuların yanı sıra iş hayatına dair özel konuların da geldiğine de tanık olabilirsiniz. Kendinizi okuma bölümüne hazırlayabilmek için farklı alanlarda okuma metinleri bulabileceğiniz BBC, The Economist gibi siteleri takip edebilirsiniz. Ne kadar farklı konularda okuma çalışmaları yaparsanız sınavdaki konuya aşina olmanız da o kadar olasıdır.

Yazma Bölümü

İki bölümden oluşan yazma bölümünde, farklı sınavlardan geçersiniz. İlk bölümde grafik, resim veya tablo gibi veriler hakkında bir yazı yazmanız istenir. Diğer bölümde ise size bir konu başlığı verilerek bu konuda yazmanız istenir. Yazdığınız yazıda gramer anlamında cümlelerinizin doğruluğu önem taşırken aynı zamanda cümle kurarken seçtiğiniz kelimeler de önem arz eder. Bu bölümde başarılı olabilmek için kelime dağarcığınız üzerine ve metin paragrafları arasındaki geçiş yöntemlerine çalışabilirsiniz.

Konuşma Bölümü

Bu bölümde, üç farklı alanda yaklaşık 12 dakikalık sürelerde sınanırsınız. Günlük bir konuşma gibi başlayan bölümün devamında size bir konu verilerek bu konuda konuşmanız istenir. Ardından yaptığınız konuşmadan sonra bu konu hakkında onlarla tartışmanız istenir. Bu bölümde başarılı olabilmek için mümkün olduğunca konuşma pratiği yapmanız çok önemlidir. Gerek ailenizle gerek arkadaşlarınızla olsun farklı konular seçip bu konular üzerine fikirlerinizi İngilizce olarak aktarmaya gayret edin. Eğer bu konuda çok zorluk yaşarsanız, konuşma kurslarına giderek yeteneğinizi geliştirme şansına da sahipsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: