Vize Reddi ve Sonrası

Amerikan Öğrenci Vize Başvurusu Reddedilenler Nasıl Bir Yol İzlemeli?

Amerika’da üniversite eğitimi almak veya dil okuluna gidebilmek için F1 vizesi almak zorunludur. Eğitim görmek istediğiniz üniversite, kolej veya dil okulu ile iletişime geçip gerekli evrakları sunduktan sonra kurumdan bir form almanız gerekir. Bu formun eksiksiz doldurulmuş hali ve I20 belgesi sayesinde vize başvurusu gerçekleştirilebilir.

Vize başvurusu konusunda danışmanlık hizmeti almayan bireyler, bu süreçte karşılaşacakları problemleri ve dikkat edilmesi gereken konuları ancak yaşayarak tecrübe edebilirler. Bu tecrübeler de ne yazık ki vizenin reddedilmesi ile sonuçlanabilir. Bu nedenle her yıl binlerce öğrencinin Amerika hayaline kavuşmasını sağlayan danışmanlardan yardım almayı denemenizi öneririz.

Ancak evraklarınızın tamam olması ve talep edilen her şeyi karşılıyor olmanız size mutlaka vize çıkacağı anlamına gelmez. Konsolosluğun vize konusunda değerlendirme yapan uzmanları, gerek mülakat esnasında gerek evraklarınızın incelenmesi esnasında herhangi bir gerekçeye takılarak vizenize onay vermeyebilir. Peki, vize başvurusunda problem yaşayan öğrenci adayları hangi yolu izlemelidir?

Vizenin Reddinden Sonra İzlenmesi Gereken Yol

Vize işlemlerinin tamamı ve resmî belgeler ciddi bir süreç olarak gerçekleşir. Başvuru yapan birey hakkında gerekli evrakları inceleyen ve yeterli fikre sahip olan konsolosluk, eğer vize başvurusunu reddediyorsa bu konuda bir açıklama mektubu hazırlamak ve başvuru sahibine bilgi vermek zorundadır. Genellikle konsolosluğun reddi konusunda verdiği cevap yuvarlak cümlelerden oluşsa da bazen vizenin reddedilmesi konusundaki asıl neden mektupta açıkça yer alabilir. Reddedilme gerekçesi ister net olarak açıklansın ister açıklanmasın, işlemler esnasında nerede hata yaptığınızı düşünmelisiniz. Yeniden hazırlanma sürecini gerçekleştirdikten sonra ikinci başvuruyu gerçekleştirebilirsiniz.

Eğitim için Amerika’ya gittiğinizin altını katiyetle çizmeli ve kariyer planınızı en ince ayrıntısına kadar yetkililere anlatmalısınız. Ayrıca ülkenize ve ailenize ne kadar bağlı olduğunuza dikkat çekmeli, eğitim süreci bittikten sonra hemen onlara geri dönmek istediğinizi samimi şekilde dile getirmelisiniz. Eğitim süreciniz boyunca maddi açıdan hiçbir problem yaşamayacağınızı reddedilemez ve açık deliller ile ortaya koymalısınız. Bu konular üzerine eğilmeniz ve ilk başvurudaki yaşanan aksaklıkları ortadan kaldırmaya yönelik cümleler sarf etmeniz, ikna edilmesi gereken konsolosluk görevlilerinin fikrinin değişmesinde etkili olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: