Akedemik Yıl İngilizce Programları

Akademik Yıl İngilizce Programlarının Amaçları ve Faydaları

Yurtdışında üniversite hayali kuran herkes, yeterli seviyede İngilizceye sahip olmak zorundadır. Dil konusunda yeterliliğini ispat edemeyen hiç kimse Amerikan üniversitelerinde eğitim göremez. Yalnızca dil konusunda yeterlilik sağlamak isteyenlere değil, aynı zamanda liseyi bitirip üniversiteyi kazanamayan gençlerin de İngilizce konusunda gelişim gösterebilmeleri için Amerika Birleşik Devletleri’nde akademik takvim yılı içerisinde İngilizce programları geliştirilmiştir. Bu programlar, 6 ay ile 9 aylık bir süreyi kapsarken müfredatları ile bu süre içerisinde İngilizceyi en ileri seviyede öğretmek konusunda yeterlidir. Kazanımları düşünüldüğünde öğrenciyi 6 ay ile 9 ay içerisinde en iyi İngilizce seviyesine getirmeyi hedefleyen programlara ayrıca üniversite hayatını Türkiye’de tamamlayan ve İngilizce konusunda problem yaşayan bireyler de yoğun talep göstermektedir.

Akademik yıl kurslarına kayıt olan ve eğitim alan öğrencilerin İngilizce seviyesi TOEFL ve IELTS düzeyine ulaştırılırken öğrenciler Türkiye üniversitelerindeki hazırlık sınıflarından muaf olma hakkı da kazanırlar. Bir yıl süre ile hazırlık okumak yerine yalnızca 6 ayda bu aşamayı geçmek, hem maddi hem manevi olarak öğrenciye çok fazla şey katacaktır. Ekstra olarak öğrenci yurtdışı tecrübesi de edinmiş olacaktır.

Temel olarak 5 ile 9 ay öngörülen akademik yıl İngilizce programlarına katılan öğrenciler, ilk önce bir seviye belirleme sınavına tabi tutulurlar. Burada belirlenen seviye, öğrencinin başlayacağı sınıfın düzeyini tespit eder. En alt seviyedeki sınıftaki öğrenciler dâhil eğer gereken önemi derslerine gösterirlerse Amerikan üniversitelerinde eğitim almak için yeterli İngilizce seviyesine ulaşacakları kurumlar tarafından garanti edilecektir. Ayrıca Genel İngilizce dersinin yanında farklı konularda ek dersler veren akademik yıl kurslar da bulunmaktadır.

Basit bir mantıkla Amerikan üniversitelerinden birine kaydolabilmek için bir yıl Türkiye’de İngilizce kursu alan bir öğrenciye göre akademik yıl İngilizce programlarında bu eğitimi alan bir öğrencinin Amerikan üniversitelerine kabulü ve F1 vizesi başvurunun kabulü çok daha kolay olacaktır. Bu süreci Amerika’da atlatıp ülkesine dönmüş bir öğrenci, özellikle konsolosluktaki mülakattaki birçok konuyu kolaylıkla atlatabilir.

Akademik yıl İngilizce programlarındaki gösterilen başarı, öğrencinin geriye kalan eğitim hayatı boyunca önemli bir özgüven kaynağı olurken iş hayatında öne çıkmak için bu kursa katılan bireyler de cv’lerine çok çok önemli bir değer katma fırsatı yakalayacaklardır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: