Amerika Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Amerika Turistik ve F1 Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Ülkelerin aralarında yapmış olduğu anlaşmalar gereği bir ülke vatandaşı bir diğer ülkeye seyahat edebilmek veya eğitim alabilmek için o ülkenin belirlediği vize şartlarını yerine getirmeli ve gerekli izinleri almalıdır. Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasında yapılan anlaşmalar gereği Türk vatandaşları belli süreliğine turistik seyahat gerçekleştirmek için turist vizesine, Amerika’da herhangi bir kurumdan eğitim alabilmek için eğitim vizesine ihtiyaç duyar.

Amerika Birleşik Devletleri sahip olduğu ekonomik ve teknolojik güç sayesinde dünyanın en çok turist ve yabancı öğrenci kabul eden ülkesi konumundadır. Bu ülkeye bu gerekçelerden biriyle gitmek istiyorsanız aşağıdaki vize evraklarını eksiksiz tamamlamalısınız. Unutmayınız ki her yıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği bu ülkede vize şartları oldukça ağır ve katıdır. Evraklar konusunda yapacağınız bir hata, vize başvurunuzu mahvedebilir.

Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar

– Turist vizesi için DS-160, göçmen olmayanlar için düzenlenmiş vize başvuru formu doldurulmalıdır. Bu vize başvuru formları elektronik ortamda doldurulur ve formu dolduran bireylere barkodlu onay sayfasından bir çıktı gerekir. Konsolosluğa gittiğinizde bu belgeyi ibraz etmeden başvuru işlemlerinizi gerçekleştiremezsiniz. DS-160 formuna http://ceac.state.gov/genniv adresinden ulaşabilirsiniz.

– İkinci aşamada Amerika Birleşik Devletleri’nde kalmak istediğiniz süre boyunca geçerli olacak bir pasaporta sahip olmanız gerekir. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması için ne kadar kısa süre kalacak olursanız olun en az altı aylık bir geçerlilik süresi bulunan bir pasaport ile başvuru gerçekleştirmelisiniz.

– Daha önceden kullandığınız ama süresi dolmuş pasaportlarınızı da beraberinizde götürerek onaylanmış diğer ülkelere veya Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat vizelerinizi yetkililere sunabilirsiniz.

– Altı aydan daha uzun bir süre çekilmemiş 1 adet 5 x 5 cm boyutlarında renkli fotoğraf.

– Türkiye’de çalıştığınız veya eğitim almaya devam ettiğiniz kurumlardan geri dönmek istediğinizi kanıtlayacak belgeler ve dokümanları da beraberinizde bulundurmalısınız. Ayrıca banka döküm belgeleri de vize işlemlerini kolaylaştıracaktır.

F1 Vizesi İçin Gerekli Evraklar

F1 vizesi ile alakalı bilinmesi gereken en temel nokta, vizeyi onaylayacak yetkililerin eğitim için ülkelerine gelecek öğrencinin eğitimini tamamladıktan sonra kendi ülkesine geri döneceğini garanti etmesidir. Sizler de takdir edersiniz ki fırsatlar ülkesi olarak bilinen Amerika Birleşik Devletleri’ne vize alıp kaçak yollarla ülkede hayatını sürdürmek isteyen pek çok art niyetli insan her türlü yolu deniyor. Bu nedenle vize başvurunuz esnasında evraklarınızı bu noktayı açıklayacak belgeler ile desteklemeniz çok önemlidir. Bu konuda kendinizi yetersiz görüyor ve vize konusunda problem yaşayacağınızı düşünüyorsanız mutlaka bir danışman ile irtibata geçerek yardım almalısınız.

– Vize başvurusu için minimum altı ay geçerliliği bulunan bir pasaport yeterli olsa da bir yıl geçerliliği bulunan bir pasaport işlemlerinizi daha kolaylaştıracaktır. Eğer daha önce yurtdışında başka ülkelere seyahat etme fırsatı yakaladıysanız ve o seyahatlerdeki pasaportunuzun geçerlilik süresi dolmuş olsa da yanınızda bu pasaportları da götürerek önemli bir referans artısı sağlayabilirsiniz.

–  Nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisini mutlaka yanınızda bulundurmalısınız.

– Altı ay içerisinde çekilmiş 5 x 5 cm boyutlarında 1 adet renkli fotoğrafı yetkililere teslim etmelisiniz.

– Amerika’da eğitim alacağınız kurumun sizi kabul ettiğini gösteren onay belgesini (I20 belgesini) yetkililere teslim etmeniz gerekiyor. I20 belgesi, öğrenci için pasaport kadar önemlidir. Eğer Amerika’daki herhangi bir eğitim kurumundan bu belgeyi alamazsanız vize alma ihtimaliniz bulunmuyor.

– Elektronik ortamda doldurulması gereken DS-160 başvuru formunu doldurduktan sonra çıktısını alabileceğiniz onay belgesini teslim etmelisiniz. Eğer bir eğitim danışmanı ile birlikte çalışıyorsanız başvuru formunu danışman sizin için dolduracak ve onay evrakını size sunacaktır.

– Amerika Birleşik Devletleri tarafından belirlenmiş olan Amerikan öğrenci vize başvuru ücretinin ödendiğine dair dekontu teslim etmelisiniz.

– SEVIS ücretinin eksiksiz yatırıldığını gösteren dekontu ibraz etmeniz gerekir.

– Öğrencilik hayatı boyunca bireyin, Amerika’da geçimini sağlayacağı kaynağın açık ve reddedilemez belgelerle beyan etmesi mecburidir. Aşağıdaki şartlardan hangisi size uyuyorsa buna dair belgeleri yetkililere teslim etmelisiniz.

  • Aile bireyleri eğitim masraflarınızı karşılayacaksa veya bir sponsorunuz varsa onların bankalardan alacağı teminat mektubu
  • Eğer hesabınızda yeterli maddi kaynak varsa banka cüzdanlarınız ve hesap hareketlerinizi gösteren banka ekstreleriniz
  • İşyeri sahibiyseniz işyeriniz ile alakalı maddi deliller (vergi levhası, ticaret sicil kaydı, imza sirküleri)
  • Size ait taşınmaz mallarınız varsa onların tapuları

– Başvuru esnasında önceden şart koşulmuş ve sizden talep edilen öğrenci belgesi, transkript ve diplomanızı beraberinizde bulundurmalısınız.

– Öğrenim hayatına devam etmeyen erkek adayların askerlik durumlarını gösteren belgenin ibraz edilmesi mecburidir.

– İngilizce yeterliliğinizi kanıtlamak için önceden katıldığınız sertifikaların veya kursların sizlere verdiği geçerli belgeleri yetkililere teslim etmelisiniz.

– Evli olan başvuru sahiplerinin evlilik cüzdanlarının fotokopilerini de başvuru esnasında sunmaları gerekir.

Turist vizeleri için maddi deliller büyük önem taşırken öğrencilerin alması gereken F1 vizesi tamamen uzmanlık gerektiren bir alandır. Hayli stresli ve yorucu bu süreçte yıpranmamak adına mutlaka bir danışmandan destek almanızı öneririz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: