DS-160 Formu ve Doldurulması

Amerika Vizesi İçin Gereken DS-160 Formu Nedir ve Nasıl Doldurulur?

DS-160 formu, Amerika için vize almak isteyen ve göçmen olmayan herkesin doldurması gereken bir başvuru formudur. Elektronik ortamda doldurulması gereken DS-160 formunun doldurulmasının ardından tüm bilgiler Amerikan konsolosluğuna aktarılır. Form doldurulurken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, eksiksiz ve hatasız doldurulmasıdır. Formda yapılacak en ufak eksiklik veya hata vize işlem sürecini aksatabilir ve hatta vizeyi almanıza engel olabilir. Formun ardından bilgisayarda belirecek onay belgesinin çıktısını almayı unutmayın. Zira konsoloslukta gerçekleştireceğiniz vize başvurusunda bu forma ihtiyacınız olacak.

Formu Doldurmaya Başlayalım:

– Amerika Birleşik Devletleri’nin vize isteyen herkes için zorunlu tuttuğu DS-160 başvuru formuna https://ceac.state.gov/genniv adresinden ulaşabilirsiniz.

– DS-160 başvuru formunda yer alan resim bölümüne 5 x 5 cm boyutlarında bir fotoğraf eklemeniz gerekiyor. Önceden bu ebatlarda çektirmiş olduğunuz fotoğrafı tarattıktan sonra jpg formatında kaydedin. Daha sonra formdaki resim bölümüne fotoğrafınızı taşıyın. DS-160 başvuru formuna fotoğraf yüklemezseniz başvurunuz otomatikman reddedilir.

– DS-160 formunu dolduran her bireye sistem bir güvenlik sorusu belirlemesi için otomatikman yönlendirilir. Seçtiğiniz güvenlik sorusunun ardından size özel bir ID numarası verilir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra DS-160 formuna yönlendirilirsiniz. Size özel olarak belirlenen ID numarasını mutlaka bir yere not edin.

– DS-160 formunu doldururken başvuru gerçekleştireceğiniz konsolosluğun bulunduğu şehri seçmelisiniz. (İstanbul veya Ankara) Bu işlemin ardından “Start An Application” sekmesine tıklayarak formu doldurmaya başlayabilirsiniz.

– DS-160 başvuru formu aşamalardan oluştuğu için her tamamladığınız başvuru bölümünün ardından mutlaka “Next” butonuna basınız. Herhangi bir nedenle işleminizi yarım bıraktığınızda 30 gün içerisinde geri dönerek işleminize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

– DS-160 formunuzu bilgisayarınıza kaydedebilmek için “Save Application to File” sekmesini kullanmalısınız. Ardından dosyayı indirmek için “Save” sekmesine basabilir, daha sonra da yarım kalan formu doldurmak için “Getting Started” bölümündeki “Import Application Date” opsiyonunu kullanarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

– DS-160 formu tamamen İngilizcedir ve formu dolduracak bireylerin de cevapları İngilizce yazı dilini kullanarak girmesi gerekir. Anlayamadığınız terimler olduğunda soru kutucuğunun sağ üst köşesinde yer alan bölümden sorunun Türkçe karşılığını okuyabilir ve bu sayede soruları daha kolay cevaplayabilirsiniz. “İsteğe bağlı” (optional) yazan soruları boş bırakma hakkına sahipsiniz.

– DS-160 formunu doldururken aklınızdan çıkartmamanız gereken konu, kasti olarak yanlış veya yanıltıcı bir bilgiye yer verilmesi durumunda vizenin ve Amerika’ya girişinizin daimi olarak reddedilme olasılığı olduğudur. Böylesine ciddi yaptırımları olan DS-160 formunu hatasız şekilde doldurmak için bir danışmanla irtibata geçmeniz faydalı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: