Yurtdışı Dil Okuluna Hazırlık

Dil Okuluna Hazırlık Süreci

Amerika’da dil okumak heyecanlı bir süreç olsa da öncesinde başarıyla atlatılması gereken pek çok aşama vardır. Eğer bu aşamaları başarıyla atlatabilirseniz hayal ettiğiniz yabancı dil eğitimini almaya hak kazanabilirsiniz. Dil okulunda eğitim almaya karar almaktan vize şartlarını sağlayıp sağlayamayacağınıza kadar pek çok aşama bu sürecin içerisinde yer alır. Tüm bu aşamalara hazırlanırken bilgi ve deneyim sahibi olan bir danışman firma ile birlikte çalışmanızı tavsiye ederiz.

Karar Alma Aşaması

Öncelikle dil eğitimi almak için uygun durumda olup olmadığınızı gözden geçirmeli ve buna hazır olup olmadığınızı tartıp biçmelisiniz. İngilizce diline ne kadar hâkim olduğunuz, Amerika’da dil okuluna ne kadar bütçe ayırabileceğiniz, gideceğiniz şehrin hangisi olacağı ve ne tür bir konaklama tipini tercih edeceğiniz gibi daha pek çok unsuru belirledikten sonra eğer Amerika’da dil eğitimi almaya karar verirseniz sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Kayıt Aşaması

Amerika’da dil okuluna kayıt aşamasında ne kadar erken davranırsanız sizin için o kadar iyi olur. Gerek uçak biletlerinin bazı dönemlerde çok uçuk olması nedeniyle gerek vize başvuru evraklarının hazırlanması için belli bir süreç gerekmesi nedeniyle erken hareket etmeniz çok önemlidir. Amerika vizesi için en az altı hafta önceden kayıt işlemlerinizi tamamlamış olmalısınız.

Kayıt aşamasında size yardımcı olan danışman firma tarafından verilen başvuru formunu ve dil okulu sözleşmesini doldurmanız gerekir. Ardından ön kayıt ücretini ödemeli ve sizden istenen belgeleri danışmanınıza teslim etmelisiniz. Danışman firma, topladığı bu bilgiler ile tercih etmiş olduğunuz dil okuluna kayıt işleminizi gerçekleştirecektir.

Uçuş Rezervasyon Aşaması

Dil okuluna kaydınız yapıldıktan sonra Amerika vizesi almak için başvuru aşamanız başlar. Ancak bunun öncesinde danışman firmanız, ileride uygun fiyatlarla uçuş yapabilmeniz için şimdiden uçak bileti rezervasyonu ayarlar. Ancak bileti satın almazsınız. Yalnızca vizeniz kabul edildikten sonra uçuş yapabilmeniz için şimdiden rezervasyon yapılır.

Vize Başvuru Aşaması

Vize başvuru aşamasında öncelikle gereken evrakları toplamanız gerekir. Bunlar içinde yer alan şahsi evrakları ve kayıt yaptırdığınız dil okulundan gelecek evrakları 3 gün ile 1 hafta içinde temin edebilirsiniz. Tüm evraklarınız hazır olduğunda konsolosluktan size bir vize başvuru randevusu verilir ve mülakat zamanınız belirlenir.

Okul Ücretinin Ödenme Aşaması

Vize başvurunuzun onaylanmasının ardından konaklama ve okul ücretlerini ödemeniz gerekir. Bu işlemi yapabileceğiniz süre, vize onayınızdan sonraki 48 saat ile sınırlıdır. Eğer bu süre içerisinde okul ücretini ödemezseniz, dil okulu tarafından kaydınız otomatik olarak iptal edilir.

Konaklama Aşaması

Amerika’da kalacağınız şehre gitmeden önce konaklama yapacağınız yer hakkında detaylı bilgi edinmeli ve gerekirse sizi karşılayacak kişilerle irtibata geçmelisiniz. Eğer danışman ile birlikte çalışıyorsanız sizin için bu işlemleri yapacaktır.

Uçuş Aşaması

Tüm bu işlemleri bitirdikten sonra artık uçuşa hazırsınız demektir. Daha önceden ücretini ödediğiniz bilet ile yolculuk yapabilir ve Amerika’da sizi bekleyen dil okulunda eğitiminize başlamak üzere ülkeye adım atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: