Amerika Birleşik Devletleri ve Sosyal Ağ Takibi

Amerika Birleşik Devletleri Vize Vermek İçin Artık Sosyal Medya Hesaplarınızı Talep Edecek ve İnceleyecek

Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşen terör saldırıları ve Başkan Trump’ın göçmenlere karşı sert tutumu, Amerika Birleşik Devletleri’nden vize almak isteyenlerin işini bir kat daha zorlaştırdı. Tüm bu zorlukları aşarak Amerika Birleşik Devletleri’ne gitme hayali kuran herkesin işini biraz daha zorlaştıracak bir uygulama yürürlüğe girdi. Başkan Trump’ın ülke güvenliğini etkilediklerini iddia ettiği göçmenlere karşı uyguladığı politika sonucunda, vize başvurusunda bulunacak herkesin beş yıllık sosyal medya dökümleri ve 15 yıllık bilgileri yetkililere sunması talep edilecek.

Bütçe ve Yönetim Dairesi tarafından da desteklenen yasa, 23 Mayıs 2017 tarihinde onaylandı. Bu yasaya göre vize başvurusunda bulunan bireyler, Facebook, Twitter, LinkedIn ve diğer sosyal medya hesaplarının son beş yıllık dökümünü ve 15 yıllık kişisel bilgilerini (hangi derneklere üye oldular, ne gibi sosyal faaliyetlerde bulunuyorlar, nerelerde çalıştılar) yeni bir form halinde görevlilere teslim edecekler.

Çıkan bu yasaya en büyük tepkiyi ise bilim adamları gösterdi. Bu uygulama neticesinde Amerika Birleşik Devletleri’ne uluslararası öğrenci olarak gelmek isteyen zeki öğrencilerin bu aşırı sorgucu tutum nedeniyle vazgeçebileceklerine dikkat çeken bilim adamları, “Eğer büyük bir hevesle ülkemize gelip bilim dünyamıza katılmak isteyen zeki öğrencileri elimizden kaçırırsak ileride Amerika diye bir ülke kalmaz.” uyarısında bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri yöneticileri ise daha dikkatli ve detaylı güvenlik incelemesine ihtiyaç duyduklarının altını çizerek gerekli görülmesi halinde daha fazla ilave bilgi ve evrak talep edilebilmesinin önünün açıldığına dikkat çekti. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri, resmî olarak bazı Ortadoğu ülkelerinden (Türkiye de dâhil) Amerika Birleşik Devletleri’ne gerçekleşecek uçuş seferlerinde el bagajlarında laptop ve tablet gibi elektronik eşyaların taşınabilmesinin yasaklandığını da kamuoyuna bildirmişti.

Ülkelerin geliştirdikleri güvenlik politikaları, kimi zaman sıkıcı ve anlamsız olabilir ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim alma hayali kuran bireyler, artık sosyal medya hesaplarında daha dikkatli davranmalılar. Elbette ki sosyal medyada özgürce fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Yine de bu hayali mahvetmemek için daha dikkatli ve titiz davranmanız Amerika Birleşik Devletleri’nden vize almak için işinizi kolaylaştıracaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: