Yurtdışında Dil Eğitimi Almak Sandığınızdan da Kolay

Üniversite Hazırlığında Zorlanmayın, Yurtdışı Dil Okullarını Tercih Edin

Hazırlık okumak denilince ebeveynlerin ve öğrencilerin aklına boşa harcanan bir yıl gelir. Ancak dünyanın küçük bir köye dönüştüğü, iletişimin gittikçe önem kazandığı dünyada eğer siz herkes tarafından ortak dil kabul edilen İngilizceyi yeterli ve doğru şekilde kullanamıyorsanız iş hayatında başarılı olmanızın imkânı yoktur. Bu nedenle ülkemizde eğitim veren birçok üniversite öğrencilerin bir yıl İngilizce hazırlık okumalarını ve başarılı olmalarını mecburi tutuyor. Ancak üniversitenin ilk yılında hazırlık okumak ile bir senenizi kaybetmek istemiyorsanız çok daha kısa sürede, çok daha ucuza, yurt dışında bir dil okulunda yabancı dil eğitimi alabilir ve hazırlık okumak zorunda kalmayabilirsiniz. Yurtdışında eğitim veren dil okullarından alacağınız yeterlilik belgesini üniversiteye başlarken eğitim kurumuna teslim ederseniz otomatik olarak İngilizce hazırlık okumaktan muaf olursunuz.

Peki, yurtdışında dil eğitimi almanın öğrenciye diğer katkıları nelerdir?

– Türkiye’deki eğitim kurumlarının yeterli eğitim vermediği, özellikle hazırlık döneminin yetersiz olduğu birçok uzman tarafından dile getiriliyor. Öyle ki hazırlık okumuş üniversite mezunu bir birey, İngilizceyi hiçbir şekilde konuşamıyor veya yazamıyor. Bu nedenle yurtdışındaki dil okullarında eğitim, Türkiye’deki hazırlık dönemi ile kıyaslanamaz. Ayrıca yurtdışındaki dil okullarında bütün öğrenciler yabancı olduğu için ve başka bir ülkede olduğunuz için yabancı dil konuşmak zorunda kalırsınız ve öğrenme süreciniz biraz daha kolaylaşır. Fakat Türkiye’de hazırlık okurken başarısız olabilir ve bir sene daha hazırlık okumak zorunda kalabilirsiniz.

– Elbette ki hazırlık okuyan herkes İngilizce öğrenemez, öğrense de yeterli olmaz denilemez. Evet, İngilizce konuşuyor ve yazabiliyor olabilirsiniz. Ancak akademik bir seviyeye çıktığınızda aldığınız hazırlık eğitiminin ne kadar yetersiz olduğu ile yüzleşirsiniz. Yurtdışındaki okullar akademik seviyede eğitim verdikleri için aradaki bu büyük farkı göz ardı etmemelisiniz.

– Üniversitede sizin gibi hazırlık okuyan öğrenciler ile birlikte aldığınız dil eğitimi yüksek ihtimalle üniversiteden sonra yok olup gidebilir. Bunun nedeni ise ülkemizdeki eğitim sisteminin ezbere dayalı olmasıdır. Fakat yurtdışı deneyimi ile eğitim alan öğrencinin yabancı dili unutması veya başarısız olması hemen hemen imkânsızdır.

– Üniversite sonrası iş hayatına atıldığınızda diplomanız önemli olsa da dil eğitimini yurtdışında almanız sizin için büyük bir artı olacaktır. CV’nizde bu artıyı koyarken ayrıca yurtdışı tecrübesinden de söz edebilir ve işverenleri ikna edebilirsiniz.

– Akademik alanlarda ilerlemek isteyenler için girilmesi zorunlu olan TOEFL ve IELTS gibi son derece zorlayıcı olan yabancı dil sınavlarında başarılı olmak için yurtdışında dil eğitimi almak çok ama çok önemlidir.

Yurtdışı Dil Eğitimi Alabileceğiniz Ülkeler İçin TIKLAYINIZ

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: