Amerika Yolculuğunda…

Amerika Yolculuğunda Sizi Sıkıntıya Düşürebilecek Durumlar

Amerika Birleşik Devletleri, birçok farklı kültürün ve milletin bir araya gelerek oluşturduğu bir devlettir. Kökleri sadece 400 yıl geriye gidebilen bu devletin kendine has geliştirdiği bazı toplumsal kuralları vardır. Bireyler dâhil olduğu toplumun kurallarına saygı göstermez veya bunun farkında olmazsa kimi zaman komik durumlara düşebilir. Ancak komikliğin ötesinde Amerika’da bazı yazılı olmayan kurallar var ki başınıza çok ciddi sorunlar açabilir. Eğer Amerika’ya gitmek için danışmanlık hizmeti alıyorsanız danışmanlar belli başlı birkaç konuda sizi uyarabilir. Ancak aşağıda okuyacağınız satırları ciddiye alırsanız Amerika’da geçireceğiniz günlerde sorundan uzak kalabilirsiniz.

– Pedofili insanlığın yüz karası bir olgu olup çocuklara cinsel yaklaşım ve saldırı anlamlarını taşır. Ülkemizde sokakta, parkta veya herhangi bir yerde gördüğünüz bir çocuğu sevebilir, öpebilir, hatta hediye bile verebilirsiniz. Ancak Amerika’da bu tür yaklaşımlar kötü çağrışımlara neden olabilir ve hiç unutmayacağınız kötü bir anı yaşayabilirsiniz. Aileler sizden şikâyetçi olduklarında “Biz Türkiye’de bunları normal karşılıyoruz.” gibi bir cevap vermeniz sizi kurtaramayabilir.

– Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yaşamınızda partilere ve eğlencelere katılmayı hayal ediyor olabilirsiniz. Ancak yaşınız 21’in altındaysa yasal olarak gece kulübüne girip alkol tüketemezsiniz. Bu konuda oldukça hassas olan görevlilere ısrar etmek gibi bir hataya düşerseniz, onlar kuralın ne kadar ciddi olduğunu size hatırlatmak için unutamayacağınız bir karşılık verebilirler. Elbette ki 21 yaşın altındaysanız alkol tüketemezseniz bile Irish Publardan birine oturup alkolsüz içecek tüketebilir ve eğlenebilirsiniz.

– Bizim kültürümüzün gerekliliklerinden biri de ister yeni tanışmış olduğunuz biri olsun ister uzun zamandır tanıdığınız biri olsun, karşılaştığınızda sarılmak ve öpüşmektir. Bu davranışı Amerika Birleşik Devletleri’nde herhangi birine sergilerseniz komik duruma düşebilir ve yanlış anlaşılabilirsiniz. Bu nedenle karşınızdakinin Türk olduğundan emin değilseniz kimseyi öpmeye kalkmayın.

– Amerika Birleşik Devletleri’nde eksiksiz uygulanan kurallardan biri de trafikle ilgili olanlardır. Ülkemizde olduğu gibi görünürde bir trafik polisi yoksa veya ana caddelerinden birinde değilseniz istediğinizi yapabilirsiniz gibi bir yanılgıya kapılmayın. Kırmızı ışıktan geçmek veya yayalara yol vermemek çok ciddi sonuçlar doğurabilirken sürecin sonunda ehliyetinizi bile kaybedebilirsiniz.

–  Farklı bir ülkeye giden herkes, fotoğraflar çekerek bu anıyı ölümsüz kılmak ister. Ancak fotoğraf çektiğiniz bölgelerde Amerika Birleşik Devletleri için gizlilik arz eden kurumlar varsa kesinlikle deklanşöre basmayın. Yalnızca fotoğraf makinenizi kaybetmekle kalmaz, saatlerce sorgulanabilirsiniz. Bu konunun ne kadar ciddi olduğunu anlamanız için ülkelerde gerçekleşen terör saldırılarını aklınıza getirmeniz yeterlidir. Ülkeler, bu tür saldırıları engellemek için en ufak şüpheyi dahi ciddiyetle değerlendirirler.

– Karşı cins ile olan münasebetler konusunda dikkatli olmalısınız. Ülkenin özgürlükler ülkesi olarak bilinmesi, herkesin her istediğini yapabilmesi anlamına gelmez. Karşınızdakine yaklaşırken saygı kurallarını asla çiğnemeyin ve 18 yaşından küçükler ile asla başka bir münasebet düşünmeyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: