Amerika’daki Öğrenci Klübleri

Amerika’da Üniversite Eğitiminiz Boyunca Dâhil Olabileceğiz Öğrenci Grupları

Üniversite eğitimi öğrenciye bir diploma sağlasa da bu eğitim süreci boyunca kişilik ve özgüvenin yerleşmesi açısından önemli bir süreçtir. Bunun farkında olan üniversite yönetimleri, öğrencilerin dersler haricinde bir araya gelerek iyi vakit geçirmeleri ve kendilerine olan özgüvenlerinin artması için öğrenci gruplarının oluşturulmasına öncülük ederler. Bazı öğrenci grupları ise üniversitede sembol olmuş olan öğrencilerin girişimleri ile meydana çıkar. Bu gruplara dâhil olmanın öğrenciye en büyük artısı, yalnızlık hissi ile memleket özlemine kapılıp eğitim hayatının kötü yönde etkilenmesini engellemesidir.

– Üniversitelerde öğrencilerin tercih ettiği en popüler öğrenci grupları, akademik ve eğitim içerikli gruplardır. Eğitim alacağınız programa uygun bölümü seçerek bu bölümde bilgi edinmek, araştırmak ve benzer hedefleri taşıyan öğrencilerle tanışmak adına önemli bir adım atmış olursunuz. Mesela iktisat bölümünde okuyorsanız muhasebe grubuna veya hukuk bölümünde okuyorsanız hukuk grubuna üye olabilirsiniz.

– Üniversiteler sadece bilim yuvaları değil, aynı zamanda kültürel ve sosyal faaliyetlerin de en yoğun gerçekleştirildiği yerlerdir. Sosyal sorumluluk projeleri gibi hayata ve insanlığa dair konularda oluşturulan gruplara katılarak kendinize daha sosyal bir üniversite hayatı oluşturabilirsiniz. Bunun için hayvan hakları, çevrecilik, kimsesizlere yardım, kütüphanecilik gibi alanlarda kurulan gruplara katılabilirsiniz.

– Üniversitelerdeki öğrencilerin bir araya gelerek çıkardıkları gazete ve dergiler, oldukça kaliteli içeriklerle doludur. Bu gruplara dâhil olduğunuzda yeni yazma teknikleri ve farklı bakış açıları kazanabilirsiniz. Aynı zamanda medya grupları içerisinde radyo, film ve reklamcılık grupları da bulunur. Bu gruplarda ise Türkiye’de asla bulamayacağınız bir tecrübe elde edebilirsiniz.

– Amerikan üniversitelerinde sosyal grupların ayrı bir yeri vardır. Bu gruplarda uluslararası öğrencilerin yeni katıldıkları ülke kültürüne alışmaları için birçok toplantı ve etkinlik düzenlenir. Gruba dâhil olan birçok farklı milletten öğrenci Amerikan kültürünü tanırken kendi kültürlerini de tanıtırlar. Aynı zamanda bazı öğrenci grupları, yalnızca etnik kökene dayanabilir. Örneğin Müslümanlar Müslüman öğrenci grubu oluşturabilirken Afrika kökenliler kendilerine ait bir öğrenci grubu kurabilirler.

– Amerikan kültüründe çok önemli bir yere sahip olan spor, üniversite öğrencileri arasında da hayli popülerdir. Üniversitede oluşturulan spor kulüpleri, genelde üniversitenin spor takımlarını desteklemek ve onları motive etmek için oluşturulur. Bu kulüplere dâhil olduğunuzda üniversitenin basketbol, Amerikan futbolu veya hokey takımlarının maçlarında yer alabilir ve sporun insanlar üzerinde nasıl bir kaynaştırıcı etkiye sahip olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: