Bir Dil Bir İnsan, İki Dil İki İnsan

Yeni Bir Dil Öğrenmenin Olumlu Etkileri

Dil, insanoğlunun iletişim aracıdır. Birlikte yaşayan toplumlar geliştirdikleri ortak dil sayesinde nesneleri tanımlar ve bu sayede ortak bir dil geliştirirler. Bu mantıktan bakıldığında her milletin kendine ait bir dili olması doğaldır. Ancak bazı diller onları konuşan toplumların dünyadaki güçleri nispetinde zaman içerisinde önem kazanır. Kendi lisanı haricinde başka bir dil öğrenmek ihtiyacı, eski dönemlerde ticaret, ikili devlet ilişkileri ve bilim haricinde pek önemli değildi. Hatta yaratılan bazı mitlerde başka bir dili öğrenenin zihninde karışıklıklar ortaya çıktığı anlatılırdı. Yakın tarihteki bazı bilim adamları da birden fazla yabancı dil öğrenenlerin bazı ruhsal problem yaşadığı gibi saçma iddialar ortaya atmışlardır.

Dünyanın hızla globalleşmesi, iletişim teknolojisinin engellenemez şekilde duvarları yıkmasıyla artık hayal edilemeyecek kadar fazla iletişim alternatifi ortaya çıktı. Oturduğunuz yerden yalnızca bir tuşa basarak Çin’de, Amerika’da veya aklınıza neresi geliyorsa o bölgedeki biriyle konuşabiliyorsunuz. Elbette ki bu insanlarla konuşabilmek için bir lisana ihtiyaç duyuyorsunuz. Güneş batmayan imparatorluk olarak kendini tanımlayan İngilizlerin dünyaya mirası olan İngilizce herkesin kabul ettiği üzere artık insanlığın ortak lisanı olmayı başardı. Bilim adamları, yabancı dil konusunda yaptıkları araştırmalarda yeni dili öğrenmenin insanların aleyhine değil lehine olduğunu inkâr edilemez delillerle ortaya koydular.

– Beyin, çalışan ve gelişen bir organ olduğu için zihninizi yeni bir dille geliştirebilir ve bu sayede gelişim gösterebilirsiniz. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalarda orta zekâya sahip bir bireyin dahi kendini zorladığında farklı bir dili öğrenebildiği, öğrenim süresince zekâsının geliştiği ortaya çıkmıştır.

– İnsanoğlunun en büyük laneti olan ve zihindeki tüm hatıraları yok eden bunama (Alzheimer) hastalığına karşı yabancı dil öğrenmenin önemli olduğu bilim adamları tarafından gün yüzüne çıkartıldı. Başka bir dil öğrenen bireylerin diğer insanlara göre bu hastalığa beş yıl daha geç yakalandıkları artık kabul ediliyor. Aynı zamanda farklı dildeki kelimelerin akılda tutulması için gösterilen çaba, insan hafızasına çok ciddi etki ediyor. Başka bir dil bilen bireylerin hafızaları, diğerlerine göre çok daha kuvvet kazanıyor.

– Yabancı bir dil öğrenen bireylerin dikkat ve odaklanma konusunda ciddi mesafe kat ettikleri bilim adamları tarafından kabul ediliyor. Bu iki konuda da hafızanın ve insan beyninin ne kadar önemli etkisi olduğu düşünüldüğünde böyle problem yaşayan bireylerin yeni bir dil öğrenme yöntemini denemeleri faydalarına olacaktır.

Yabancı Dilinizi Geliştirmek için profesyonel Danışmanlara ihtiyacınız Olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: