Amerika’da Yüksek Lisans Hakkında Temel Bilgiler

Amerika’da Yüksek Lisans Hakkında Temel Bilgiler

İnsanlık geliştikçe iş hayatı da aynı derecede gelişim gösteriyor. İş hayatındaki bu gelişim, gençlerin başarılı olabilmeleri için daha fazla çalışmaları ve donanımlı olmalarını mecbur kılıyor. Bir zamanlar lise mezunu olmanın dahi yeterli olduğu anlatılırken günümüzde üniversite mezunu olmanın hatta yüksek lisans yapmanın dahi yeterli olmadığı biliniyor. Amerika Birleşik Devletleri üniversitelerinde yüksek lisans yapmak sizinle yarış halindeki herkesten bir değil birkaç adım öne geçmenizi sağlayacaktır. Yalnızca iş hayatında başarılı olmak için değil, zirveyi hedefleyen ve özgüvenli bir birey olmak için de Amerika’da yüksek lisans yapmak önemlidir. Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde 20 bine yakın üniversitenin olması ve bu üniversitelerin uluslararası öğrenci kabul etmekte hevesli olmaları, yüksek lisansın bu ülkede yapılması için önemli bir gerekçedir. Aynı zamanda üniversitelerin eğitim kaliteleri ve yetiştirdikleri başarılı bireyler bir başka tercih sebebidir.

Elbette ki bu kadar önemli artıları bulunan üniversiteler, öğrenci seçiminde bazı kriterler öne sürmektedir. Amerika’da yüksek lisans yapabilmek için en önemli kriter İngilizce yeterliliğidir. Eğer bu seviyede yeterli olacak yabancı diliniz yoksa mutlaka yaz okuluna gitmeli ve bu açığı kısa sürede kapatmalısınız.

İngilizce konusunda yeterliliğinizi ispat ettikten sonra aşmanız gereken diğer bir problem ise Amerika’da yüksek lisansın gerektirdiği ekonomik şartları sağlamaktır. Okul tercihinizde eğitim kalitesini önceleseniz de bütçenizi aşacak veya ekonomik açıdan sizi zorlayacak okul tercihlerinden kaçınmalısınız. Eğer ekonomik olarak Amerikan üniversitelerinin şartlarını karşılamakta zorlanıyorsanız burs bulma alternatifine yönelerek bu soruna böyle bir çözüm geliştirebilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim veren üniversitelerin kalitesi tartışılmaz olsa da her üniversitenin uyguladığı eğitim politikası ve kullandığı eğitim araç gereçleri sizi doğrudan etkileyecektir. Bu nedenle okul tercihi konusunda titiz davranmalı, ince eleyip sık dokumalısınız. Bu konuda eğitim danışmanlarının size yol göstermesini talep etmeli ve onların fikirlerine kıymet vermelisiniz. Aynı zamanda eğitim almak istediğiniz üniversitelerde eğitim almış mezun bireyler bulup onlarla konuşursanız bu sorunun çözümünde ciddi bir adım atmış olabilirsiniz. Zira bu deneyimi tatmış birinin sizlere sunabileceği fikirler ve görüşleri kimse sizlere sunamaz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: