Amerika’da Yüksek Lisans İçin Hangi Sınava Girilmeli?

Amerika’da Yüksek Lisans İçin Hangi Sınava Girmeliyim? GRE mi GMAT mı?

Amerika Birleşik Devletleri’nde yüksek lisans yapmayı düşünenlerin girebilecekleri iki tane sınav vardır. Bunlar kısaltmaları olan GRE ve GMAT isimleri ile bilinir. Peki, hangisine girmeniz sizin için daha avantajlı? Bu sorunun cevabı için bir takım bilgiler edinmelisiniz.

Öncelikle başvuracağınız kurumun hangi sınav sonucunu kabul ettiğini incelemeniz gerekiyor. Kimi kurumlar bu iki sınavdan yalnızca birini tercih ederken kimisi ise her iki sınav sonucunu da kabul etmektedir. Her ikisinin de kabul edildiği durumda hangisini tercih etmelisiniz?

Sınav yapılarını karşılaştırmamız gerekirse; GRE sınavı 75 dakikalık 1 adet makale çözümleme bölümü, 30 dakikalık 2 adet sözlü bölüm ve 35 dakikalık 2 adet sayısal bölümden oluşuyor. Sınavın toplam uzunluğu ise 3 saat 40 dakika sürüyor. GMAT sınavı ise 30 dakikalık 1 adet makale çözümleme bölümü, 30 dakikalık 1 adet akıl yürütme bölümü, 75 dakikalık 1 adet sayısal bölüm ve 75 dakikalık 1 adet sözlü bölümden oluşuyor. Sınavın toplam süresi ise 3 buçuk saattir.

Bu sınavlara yılda kaç kişinin girdiğine baktığımız zaman GRE sınavına 655 bin öğrenci girerken GMAT sınavına ise 250 bin öğrencinin girdiğini görüyoruz. Tabii ki bunun farklı nedenleri olabilir. Kolaylık veya zorluktan ziyade kurumların tercih ettiği sınava girme zorunluluğu ve yüksek lisans yapacağınız bölüm ile daha uyumlu olan sınavı tercih etme gibi sebepler bunlar arasında sayılabilir. Nitekim GMAT sınavı genellikle işletme okuluna girmek isteyen adayların girdiği bir sınav iken GRE sınavı ise diğer alanlarda okuyacak öğrenciler için daha yaygın olarak tercih edilir.

GRE sınavında genel olarak kelime bilgisine önem verilir. GMAT sınavında ise daha çok dilbilgisine dair bilginiz ölçülür. Hesap makinesinin GMAT sınavında kullanılmasına izin verilmediği için matematik bölümünün daha zorlayıcı olabileceğini söyleyebiliriz. GRE sınavında bilmeniz gereken diğer bir şey ise belirlediğiniz konu alanına dair 7 farklı seçenekten birini tercih edebileceğinizdir.

GRE sınavının ardından üç bölüm için üç ayrı puan hesaplanır. GMAT sınavının ardından ise beş bölüm için beş ayrı puan hesaplanır. Her iki sınavda da genel puanınız da ayrı şekilde hesaplanacaktır. Puan hesabının yanı sıra yüzdelik başarınız da size sunulur. GRE sınavında sözel ve sayısal puanlar 130 ile 170 arasında olabilirken GMAT sınavında ise genel puan 200 ile 800 puan arasında değişiyor.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: