İngiltere Öğrenci Vizesi

İngiltere Öğrenci Vizesi Hakkında Bilgiler

Dil eğitimi için en çok tercih edilen ülkelerden biri olan İngiltere’ye gitmek için ilk aşamalardan birisi vize almaktır ve bu aşama en önemli safhalardan biridir. Çünkü bu vizeyi alamazsanız İngiltere’de dil eğitimi hayaliniz de maalesef sona erer. Dolayısıyla vize başvuru sürecine iyi hazırlanmak sizin için çok önemlidir.

İngiltere’de eğitim amaçlı olarak altı ay gibi kısa dönemli vize talebinde bulunabileceğiniz gibi iki yıllık veya beş yıllık olmak üzere uzun dönemli vize talebinde de bulunabilirsiniz. İngiltere vizesi almak diğer ülke vizelerine göre biraz daha zordur. Örneğin iki yıllık vize başvurusunda bulunmanıza ve ona göre ücret yatırmanıza rağmen yetkililer size altı aylık vize çıkarabilirler. Bu anlamda vize sürecinde görevlileri etkilemeniz, ikna etmeniz ve eğitim sürecinizin ne kadar olduğu konusunda onları bilgilendirmeniz çok ama çok önemlidir.

Alabileceğiniz farklı vize türleri vardır. Bunlardan kısa dönemli öğrenci vizesi daha rahat alınabilirken Tier 4 öğrenci vizesi ise biraz daha geniş haklara sahip olduğu için daha zor alınır. Kısa dönemli öğrenci vizesi için belirli bir İngilizce seviyesine sahip olmanız gerekmiyor ancak bu tür bir vize aldığınız zaman uzatma şansınızın olmadığını belirtelim. En fazla altı aya kadar alabileceğiniz kısa dönemli vizede çalışma izniniz de olmaz. Tier 4 öğrenci vizesinde ise en az B2 seviyesinde (intermediate) İngilizce bilmeniz gerekiyor. İngilizce seviyenizi kanıtlamak için uluslararası alanda geçerli olan bir sınava girmeniz ve sonuç belgenizi sunmanız gerekir.

Peki, kısa dönemli ve uzun dönemli öğrenci vizelerine başvururken ne tür belgelere ihtiyacınız olacak? İşte tüm belgeler ve püf noktaları…

Kısa Dönemli Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler

– Eğitim süreciniz boyunca geçerli olacak pasaportunuzu hazır hale getirmelisiniz. Bildiğiniz gibi kabul edildiğiniz eğitim kurumunda alacağınız eğitimin süresi, en az ne kadar süreyle vize almanız gerektiğini de belirleyen en önemli faktördür. Bunun için pasaportunuzun geçerlilik süresinin buna uygun olduğundan emin olmalısınız.

– Online olarak VAFD başvuru formunu doldurmanız gerekiyor. Öncelikle bu formun Türkçe değil, İngilizce olduğunu belirtelim. Formu online olarak doldurabilirsiniz ve ardından çıktısını alarak bulunduğunuz ildeki başvuru merkezlerine teslim edebilirsiniz.

– Eskiden sahip olduğunuz pasaportlar ve vizeler sizin için görevliler üzerinde olumlu etki oluşturacaktır. Bu nedenle eğer varsa bu gibi belgeleri yanınızda bulundurun.

– Başvuru belgeleri arasında son altı ay içinde çekilmiş iki vesikalık fotoğraf da bulunuyor. Fotoğraflarınızın arka fonunun beyaz olmasına ve omuzlar ile birlikte yüzünüzü net şekilde gösterecek olmasına dikkat ediniz.

– Eğitim almayı istediğiniz eğitim kurumundan kabul edildiğinize dair belge sizin için çok önemlidir. Bu işlemi vize başvurunuzdan önce tamamlamalısınız. Bunun için öncelikle tercih edeceğiniz eğitim kurumunu araştırın ve karar verdikten sonra danışmanlar yardımı ile eğitim kurumuna başvurarak kabul edildiğinize dair belgeyi talep edin.

– Eğitim almayı istediğiniz eğitim kurumu için yapmış olduğunuz ücretin dekontunu da başvuru sırasında yanınızda bulundurmanız çok önemlidir. Her ne kadar eğitim kurumunun sizi kabul ettiğine dair belgeyi sunuyor olsanız da kuruma ödenecek ücretin dekontu sizin için daha farklı bir kanıt olacaktır. Nitekim bu aynı zamanda sizin mali yönden de sorun yaşamayacağınızı görevlilere gösterecektir.

– Daha önce almış olduğunuz İngilizce eğitimlerine dair belgeler varsa bunları da yanınızda bulundurmanızı tavsiye ediyoruz. Böylece İngiltere’ye dil eğitimi için gitme amacınızı pekiştirmiş ve uzun dönemli vize başvurularında dil seviyenizin yeterli olduğunu göstermiş olursunuz.

– İngiltere’de eğitim, konaklama ve yaşam masraflarınızı karşılayabileceğinize dair kanıt niteliğindeki belgeler başvuruda yanınızda olması gereken en önemli evraklardır. Çalışıyorsanız, üzerinize kayıtlı tapu, araba ve benzeri varlıklar varsa veya bir şirket sahibiyseniz her birine dair gerekli evrakları yanınızda bulundurmalısınız. (Maaş bordrosu, sigorta bilgisi, orijinal banka hesap ekstresi, işyeri evraklarının fotokopisi, şirkete ait banka hesapları, tapu, araba ruhsatı fotokopisi, kira geliri vb.)

– Eğer hâlâ öğrenciyseniz öğrenci belgesi, mezun olduysanız diplomanızı da yanınızda götürmelisiniz.

– Çalışma durumunda maaş bordrosu, izin belgesi ve döndükten sonra işe devam edeceğinize dair işyerinden alacağınız belgeyi de sunmanız gerekiyor.

–  Evli olanlar için evlilik cüzdanının fotokopisi.

– 18 yaşın altında olanlar için anne ve babadan alınan noter onaylı izin ve İngilizce tercümesi.

– 18 yaşın altında olanlar için Nüfus Müdürlüğü’nden alınacak Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve İngilizce tercümesi.

Tiwe 4 Genel Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler

– Eğitim alacağınız süre boyunca geçerli olacak pasaport

– Eski pasaport ve vizeleriniz

– İngilizce seviyenizin yeterli olduğunu kanıtlayan sınav sonuç belgesi

– İngiltere’de eğitim alacağınız kurumdan kabul edildiğinize dair belge (CAS referans numarası)

– Eğitim, konaklama ve yaşam masraflarını karşılayabileceğinize dair kanıt belgeleri (bankadan alınmış hesap dökümü, vize başvuru tarihinden en az 28 gün önce hesaba yatırılmış olan ücret dekontu, eğitim için yapılan masrafları kanıtlayacak fatura ve makbuzlar, )

– Nüfus Müdürlüğü’nden alınan Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve İngilizce tercümesi

– İki tane vesikalık fotoğraf

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: