İngiltere’de Dil Eğitimi İçin Tercih Edilecek En İyi 5 Şehir

İngiltere’de Dil Eğitimi İçin Tercih Edilecek En İyi 5 Şehir

İnsanlık tarihinin en köklü geçmişe sahip devletlerinden biri olan İngiltere, büyük medeniyetinin yanı sıra kültürel olarak diğer ülkeler arasında da özel bir konumdadır. Ülkenin yetiştirdiği şair ve yazarların eserleri bugün dahi edebi olarak geçilememiştir. Ayrıca İngilizler birçok sporun da mucidi olarak isimlerini tarihe yazdırmıştır. Elbette bir milletin sanatsal, kültürel veya spor alanında ilerleyebilmesi için eğitim ana faktördür. İngilizler de eğitim anlamında kendilerine has bir eğitim sistemi kurgulamış ve bu alanda da hayli başarılı olmuşlardır. Kültürel ve ekonomik olarak 1900’lü yılların başında tüm dünyayı etkisi altında bırakan İngiltere’nin resmî dili İngilizce, tüm dünyanın ortak dili olmayı başardı. 21. yüzyıla geldiğimizde artık İngilizcenin diğer diller üzerinde tartışılamaz bir hâkimiyeti olduğu tüm dünya tarafından kabul ediliyor. İngilizce eğitimi için bu dilin ana vatanı İngiltere’yi tercih etmek öğrencilerin yapabileceği en doğru seçimdir. Peki, İngiltere’nin dil eğitimi alanında en gözde beş şehri hangileridir?

Londra

Geçmişte güneş batmayan imparatorluğun en önemli kentlerinden biri olan ve günümüzde İngiltere’ye başkentlik yapan Londra, yaklaşık 10 milyon nüfusa sahip elit ve özel bir şehirdir. İngiliz ticareti, sanayisi ve biliminin de başkenti olan Londra’da eğitim veren dil okulları diğer şehirlerdeki dil okullarına göre çok daha kalitelidir. Londra, yabancı dil eğitimi almak isteyen uluslararası öğrencilerin tercih ettiği kentler arasında zirvede yer alır.

Yalnızca Birleşik Krallığın değil İngilizcenin de başkenti olan Londra, geçmiş yüzyıllarda olduğu gibi bugün de önemini koruyor. İngiltere’nin ticari, siyasi, ekonomik ve kültürel olarak en önemli kenti olan Londra’da sosyal yaşam da bir o kadar keyifli ve zengindir. Başkentte yaşayan herkesin öğrencilere ve yabancılara alışık olması şehirdeki sosyal yaşamın da bir o kadar kolay olmasını sağlıyor. İngiliz milleti her ne kadar soğuk bir millet olarak bilinse de en kibar ve saygılı toplum olarak da öne çıkar. Alışverişte, kasalarda, bankalarda ve sosyal hayatın içinde yer alan pek çok noktada görgüsüzlükten ve kabalıktan eser göremeyeceğiniz şehirde bu konularda sorun yaşamak mümkün değildir. Bu anlamda öğrencilerin rahatlıkla sosyalleşebileceği bu şehirde dil pratiği yapmak ve bir yandan da gezerek kültürel birikimi arttırmak son derece kolaydır.

Gezilebilecek çok yerin olduğu Londra’da ücretsiz müzelerde kültürel deneyim edinmek mümkündür. İnsanlığın kültürel tarihinde büyük bir öneme sahip olan Londra çok sayıda müzeye sahiptir ve neredeyse tüm müzeler halkın kültürel olarak köklerinden uzaklaşmaması için ücretsiz olarak herkese açıktır. Ünlü İngiliz Müzesi içerisinde Osmanlı’nın da yer aldığı dünyanın farklı uygarlıklarından getirilen eserler sergilenirken Bilim Müzesi’nde ise bilim tarihinin geçmiş örnekleri ve canlandırmaları sunuluyor. Yaz aylarında tema parklarında güzel vakit geçirmenin mümkün olduğu şehirde diğer bir önemli etkinlik de tiyatrolardır. Dünyanın en köklü tiyatrolarının bulunduğu Londra’da çeşitli oyunlar, gösteriler ve müzikaller günün her saati meraklılarıyla buluşuyor. Ayrıca dünya müzik sektörünün merkezlerinden biri sayılan Londra’da her tarzdan müzik konserleri de bulunabiliyor. İngiltere’nin en önemli sanatçılarına ev sahipliği yapan şehrin publarında uluslararası pek çok şarkıcıyı keşfetmek de mümkün oluyor. Kültürel yaşam içerisinde büyük bir yeri olan spor faaliyetleri açısından da gelişmiş olan Londra’da futbola oldukça önem veriliyor. İnsanların takımlarına tutkuyla bağlı olduğu şehirde Arsenal, Chelsea ve West Ham United gibi dünya takımlarının maçları tıklım tıklım doluyor ve adeta futbol şöleni yaşanıyor.

Londra, yaşamsal giderler açısından dünya üzerinde pahalı olarak bilinen şehirlerden biridir. Bu kadar güzel ve popüler bir kentte dil eğitimi alabilmek için elbette ki bazı ekonomik koşulları yerine getirmek gerekir. Ancak Londra başka kentlere göre daha pahalı olarak görülse de kaliteli eğitim kurumlarına sahip olması ve başkent olması nedeniyle diğer kentler ile kıyaslandığında pahalı olması normaldir. Okul ücretleri haricinde ortalama öğrenci masraflarının ayda 800 ile 850 Pound arasında değiştiği bilinen Londra’da haftalık kira ücretleri 70 ile 400 Pound arasında değişiklik gösteriyor. Ulaşım ağının son derece gelişmiş olduğu şehirde, metro, otobüs, tren, bisiklet, taksi ve tur otobüslerini kullanmak mümkündür. Toplu taşıma araçlarının birbirine yakın fiyatları olmakla birlikte aylık otobüs ücreti 35 Pound olarak biliniyor. Dünyanın kozmopolit şehirlerinden biri olan Londra’da yabancı kökenli farklı insanların kendi damak tatlarına uygun yerleri bulmaları son derece rahattır. Öğrencilerin konaklama tercihlerine göre yeme seçenekleri de değişebilir. Öğrenci yurtlarında kalanlar yurtta çıkan yemekleri tercih edebileceği gibi otelde kalanlar ise “fast food” veya “meal deal” adı verilen ekonomik menülerden gereken besinleri alabilirler. Şehirde yeme içme masraflarına gelince haftalık 100-150 Pound arası olduğu söylenilebilir.

Kalacak yer ücretlerinin haftalık olarak alındığı Londra’da farklı konaklama seçeneklerinden yararlanmak mümkündür. İlk akla gelen konaklama alternatifi olan öğrenci yurtları şehirde çok sayıda mevcutken bu yurtlar şehir ile entegrasyon sorunu yaşayan öğrenciler için oldukça iyi bir seçimdir. Diğer bir seçenek olan aile yanı konaklamada İngiliz toplumunun kültürü içinde yoğrularak iyi vakit geçirebilirsiniz. Bilmediğiniz bir şehirde size yol gösterecek bir ailenin yönlendirmesi son derece önemlidir. Konaklama seçenekleri arasında yer alan İngiliz otelleri, pahalı bir alternatif olmaları nedeniyle çok rağbet görmese de parasal açıdan sorunu olmayan öğrencilerin tercih edebileceği yerlerdir. Son olarak mutfak, banyo ve oturma odalarının ortak kullanım alanı olarak belirlendiği öğrenci evleri de Londra’da çok sayıda bulunuyor. Yalnız yaşamaktan çekinen ve daha sosyal bir eğitim hayatına sahip olmak isteyen öğrenciler açısından uygun olan bir alternatif olduğu söylenilebilir.

Oxford

Dünya üniversitelerinin ilham kaynağı olan Oxford Üniversitesi’nin yer aldığı Oxford kenti, başkent Londra’ya yakın, düşük nüfuslu bir şehirdir. Şehir nüfusunun üçte biri kadar öğrencinin hayatını sürdürdüğü kentin ana çekim gücü Oxford Üniversitesi’dir. Bir eğitim ve bilim şehri olan Oxford’da dünyanın en kaliteli dil okulları uluslararası öğrencilere eğitim sağlıyor. Ayrıca yabancı dil eğitimi için şehirde bulunan tüm öğrenciler, dünyanın en eski üniversitelerinden Oxford Üniversitesi’nin kampüsü ve kütüphanesinde unutulmaz deneyimler yaşayabilirler.

Nüfusunun yaklaşık dörtte birini öğrencilerin oluşturduğu bu şehre çok farklı milletlerden uluslararası öğrenciler gelmeye devam ediyor. Ortaçağ’dan kalan binaları ile tarihin köklerini yansıtan ve tarihini modern yaşam ile bütünleştiren Oxford’da hoşça vakit geçirilebilecek çok sayıda kütüphane ve kafe bulunuyor. Şehrin tarihiyle tanışmak için en iyi seçeneklerden biri olan Oxford Müzesi öğrencilerin ilk uğrak yeri olurken Ashmolean Müzesi ve Modern Sanat Müzesi ise diğer ilgi çekici kültürel mekânlar arasında yer alıyor. Müzelerin yanı sıra kültürel alanda pek çok faaliyetin takip edilebileceği şehirde drama, dans, bale, opera ve müzikal gibi sanatsal aktiviteler de fazlasıyla bulunuyor. Canlı organizasyonların her köşede gerçekleştirildiği bu şehirde, Sheldonian Anfitiyatrosu’nun veya Christ Katedrali’nin görkemli yapısı içerisinde öğrenciler tarafından düzenlenen çok sayıda konser ve yapım da sergileniyor. Özellikle caz müziğin öne çıkarak çevreyi sardığı Oxford’da pub, kulüp, kafe ve komedi aktivitelerinin gerçekleştirildiği mekânlar da oldukça ilgi çekiyor.

Bir üniversiteler şehri olarak Oxford’da dil eğitimi almak oldukça ayrıcalıklı bir durumdur. Başkent Londra’ya yakın mesafede bulunan şehirde günün her saati ulaşım mümkün olmakla birlikte güvenli ve hareketli bir yaşam içerisinde eğitim almak mümkündür. Elbette ki böyle bir şehirde kaliteli eğitim almanın maddi karşılığı da olmaktadır. Eğitim masrafı haricinde yaşam masraflarına bakıldığında Oxford’da yaşamanın diğer şehirlere oranla biraz daha üst düzeyde yer aldığını söylemek mümkündür. Yeme içme alışkanlığı olarak genellikle dışarıda yemek yemeyi seven İngilizlere ayak uydurabileceğiniz Oxford’da farklı milletlerin damak tatlarına uygun restoranlarda yemek yenilebiliyor. Oxford’da ekonomik bir restoranda yemek yemek için yaklaşık 12 Pound ödemek gerekirken daha kaliteli restoranlarda ücret 25 Pound’a kadar çıkabiliyor. Yemeğini kendi yapacak olan öğrenciler için temel ihtiyaçlara verilecek toplam ücret ise 40 ile 50 Pound arasında değişiyor. İngiltere’nin pek çok şehrinde olduğu gibi Oxford’da da ulaşım son derece rahattır. Otobüs ve tren gibi toplu taşıma araçlarının yanı sıra taksiler de her gün hizmet verir. Taksilerde kilometre başına 2 ile 4 Pound arasında ücret farklılığı olabiliyor. Toplu taşımalarda ise 2 Pound’a tek kullanımlık bilet alınabileceği gibi 50 Pound’a aylık biletlerden de alınabiliyor.

Her şehirde olduğu gibi Oxford’da da öğrencilerin konaklayabileceği farklı alternatifler bulunuyor. Bunlardan en popüler olanı öğrenci yurtlarıdır. Diğer öğrenciler ile birlikte ortak yaşam alanında kalınabilen öğrenci yurtlarında hazır yemekler çıkabildiği gibi öğrenciler kendi yemeklerini yapma fırsatını da bulabiliyorlar. Daha güvenli ve eğitime katkı sağlayabilecek bir alternatif olan aile yanı konaklama alternatifinde ise öğrenciler yemeklerini kaldıkları aile ile birlikte yiyebilirken kaldığı şehrin kültürünü benimseme açısından da daha kolay bir ortamda bulunmuş oluyor. Misafirperver ve arkadaş canlısı bir ailenin yanında öğrenciler rahatlıkla dillerini pratik yapma imkânı bulabilirler. Bu seçeneklerin yanı sıra maddi durumu yeterli olan öğrenciler için otel seçeneği de mevcuttur. Oxford’da öğrencilere uygun kalınabilecek çok sayıda otel bulunuyor. Son olarak birkaç öğrenci birleşerek kiralanabilen öğrenci evleri de konaklama alternatifleri arasında yer alıyor. İster tek daire olsun ister bir dairenin tek odası olsun kiralama yöntemi ile iki veya üç kişi olacak şekilde konaklamak mümkündür.

Cambridge

Dünyanın ve İngiltere’nin en eski ve en kaliteli üniversitelerinden biri olan Cambridge Üniversitesi’nin faaliyetlerini sürdürdüğü Cambridge kenti, sakin ve sıradan bir İngiltere şehridir. Büyük şehirlerin debdebesi ve karmaşasından uzak kalmak isteyenlerin ilk tercihi olan kent, başkente yakın konumu nedeniyle ülke için özel bir yere sahiptir.

Dünya çapında kaliteli eğitim veren üniversiteleri ile öne çıkan Cambridge, 2000’li yıllara dayanan tarihi sayesinde prestijli ve kültürel açıdan zenginliği ile biliniyor. Son derece güzel mimariye sahip tarihi binalarla donatılmış olan bu şehre genç ve parlak zihinlerin kimliği yansıyor. Şehir yapısının yanı sıra kırsal alanlardaki manzaralarının da dikkatleri üzerine çektiği Cambridge, her yıl dört milyona yakın öğrenci tarafından ziyaret ediliyor. Mimari ve tarihi yapısının yanı sıra kültürel yaşamı da oldukça renkli olan şehirde çok sayıda tiyatro, modern sanatlar, sinema ve çeşitli kültürel etkinliklere rastlamak mümkündür. Şehir merkezi etrafında çevrelenmiş çeşitli müzelerinde çok sayıda tarihi ve kültürel eserin sergilendiği Cambridge’te otobüs turları da oldukça meşhurdur. Şehrin tüm turistik bölgelerinin gezilebildiği otobüs turları sayesinde öğrenciler şehrin kültürel yapısını keşfedebilirler. Ayrıca çok sayıda tiyatro salonuna sahip olan şehirde drama ve komedi türlerinde sergilenen oyun, konser ve operalar da izlenebiliyor.

Yürüyerek dolaşmanın son derece kolay olduğu Cambridge şehri, farklı ulaşım alternatifleri ile dikkat çeker. Cambridge trenleri sayesinde çevresindeki yakın şehirlerin hepsine kolayca ulaşılabildiği gibi otobüs servisleri ile şehir içinde rahatlıkla her noktaya gitmek mümkündür. Taksiler ise telefon ile çağrılabildiği gibi duraklardan da ulaşılabilir. Diğer İngiltere şehirlerinde olduğu gibi Cambridge’te de tek kullanımlık ve aylık biletler ile ulaşım sağlanıyor. Tek kullanımlık bilet fiyatı 2,40 Pound iken aylık bilet için 52 Poundluk bir ücret ödenmesi gerekiyor. İlgi çekici yemek mekânlarının bulunduğu şehirde neredeyse her sokakta öğle yemeği yenilebilecek bir mekân yer alıyor. Amerikan, İngiliz, Çin, Fransız, Yunan, Hint, İtalyan ve diğer dünya mutfaklarından çok değişik tatların tadılabileceği Cambridge’te orta seviyeli bir restoran yaklaşık 25 Pound ile leziz yemekler yenilebiliyor. Market alışverişi ise temel ihtiyaçlar için yaklaşık 35 Pound ile karşılanabiliyor. Cambridge’te konaklama ücretleri kiralık evde kalmayı tercih edenler veya öğrenci evi, öğrenci yurdu gibi seçenekler için farklılık gösteriyor. Kirada kalanlar için faturaların ortalama miktarının yaklaşık 175 Pound olduğu söylenebilir.

Cambridge’te öğrenciler için konaklama seçenekleri arasında en çok tercih edilen aile yanı konaklama oluyor. Yabancı öğrencilerin dil öğreniminde onlara yardımcı olmaya hevesli olan İngiliz ailelerinin evlerini açması, uluslararası öğrenciler için bir fırsat olarak görülüyor. Danışmanlık hizmeti veren firmaların özel olarak tavsiye ettiği aile yanı konaklama seçeneğinde bir ev sıcaklığında rahatça dil eğitimi almak mümkündür. Diğer bir konaklama seçeneği olan öğrenci evleri bir evin farklı odalarını kiralama şeklinde kullanılabiliyor. Mutfak, banyo ve oturma odasının ortak alan olarak kullanıldığı öğrenci evlerinde birden fazla kişi ile birlikte kalınabiliyor. Genellikle öğrencilerin ilk aklına gelen konaklama seçeneği olan öğrenci yurtları ise eğitim açısından ileri seviyeye ulaşmış Cambridge şehrinde önemli bir yer kaplıyor. Özellikle şehre entegre olma konusunda sorun yaşayan öğrenciler için öne çıkan bir alternatif oluyor. Daha bağımsız şekilde konaklamak isteyen ve ekonomik durumuna güvenen öğrenciler için ise bir otelde kalmak veya bir daire kiralamak seçenekleri de bulunuyor.

Brighton

Deniz kıyısında bol yağmur alan harika bir İngiliz şehri olan Brighton, birbirinden özel dil okullarına ev sahipliği yapıyor. Küçük bir yüzölçümüne sahip olan Brighton, ülkemizdeki birkaç ilçe ebatlarındadır. Yalnızca dil eğitimine odaklanmak isteyen öğrenciler, muhteşem bir doğaya sahip olan Brighton’da yabancı dil eğitimi alabilirler.

Hem yazlık bir şehir olması hem de canlı bir yapıya sahip olması nedeniyle hareketi seven öğrenciler için uygun olan Brighton, bünyesindeki dil okulları ve üniversiteleri ile kaliteli bir eğitim veriyor. Sıradışı festivalleri ile öne çıkan şehirde yapılabilecek kültürel faaliyetler arasında müze gezileri, gece kulüplerindeki eğlenceler ve büyük mağazalarda alışveriş çılgınlığı yer alıyor. Özel araçlara göre çok daha fazla kullanılan bisikletlerin caddeleri doldurduğu Brighton’da sade ve eğlenceli bir eğitim süreci geçirmek mümkündür. Sealife Center’da çeşitli deniz canlılarını izlemek, sahil kesimindeki barlarda vakit geçirmek ve mükemmel peyzajlı parklarında dolaşmak da en çok tercih edilen faaliyetler arasında yer alıyor. El sanatlarından tarihsel kıyafetlere ve resim işçiliğine kadar pek çok eserin sergilendiği Brighton Müzesi ve Sanat Galerisi şehri ziyaret edenlerin uğrak yeri olurken şehrin gezilmesi gereken parklarından biri olan Preston Park ise her gün ziyaretçilere hizmet veriyor.

İngiltere’nin tüm kentlerinde yaşam standartları ve kalitesi birbiriyle paralellik gösterse de küçük bir şehir olan Brighton daha ekonomik bir kenttir. Brighton’ı birbirine bağlayan tren hatları ve otobüs rotalarını kullanarak şehrin tüm bölgelerine ulaşım sağlamak oldukça kolay. İngiltere’nin en güzel tatil şehirlerinden biri olan Brighton’da bisikletler en popüler ulaşım araçları arasında yer alıyor. Ayrıca küçük yüzölçümüne sahip bu kentte yürüyerek de birçok noktaya ulaşmak kolayca mümkün. Toplu taşıma araçlarında tek kullanımlık bilet için 2,40 Pound ücret vermek gerekirken aylık bilet için ise 69 Pound ücret vermek gerekiyor. Evde yemek yemek kültürünün çok yaygın olmadığı Brighton’da dünyanın farklı mutfaklarından lezzetlerin sunulduğu restoranlar tüm gün misafirleri ağırlıyor. Türk damak tadına hitap eden İtalyan ve Yunan restoranlarında günün her öğünü lezzetli ve ekonomik yemekler tüketilebilir. Ayrıca global fast food restoranları da gece geç saatlere kadar hizmet veriyor. Ucuz bir restoranda 10 Pound ile yemek yenilebilirken daha lüks restoranlarda yaklaşık 25 Pound ile yemek yemek de mümkündür. Temel ihtiyaçların yer aldığı bir market alışverişi için ise yaklaşık 40 Pound vermek gerekebiliyor. Konaklama alanında ise Brighton şehrinin diğer İngiliz kentlerine göre daha ekonomik şartlara sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Öğrenci evleri, öğrenci yurtları, oteller ve aile yanı konaklama alternatiflerinin bulunduğu Brighton şehrinde öğrenciler kendilerine en uygun seçeneği tercih edebilirler. Kurumların yönettiği öğrenci yurtları, birkaç öğrencinin birleşerek kiraladığı öğrenci evleri ve aile yanı konaklama seçenekleri tek başına kalmak istemeyen öğrenciler için uygun olurken oteller ise daha özgürce konaklama fırsatı arayan öğrenciler için uygun olabilir.

Bristol

Güney İngiltere’de klasik bir İngiliz kenti olan ve diğer şehirlere göre daha ucuz ve kolay bir yaşam standardına sahip Bristol, bir öğrenci kenti olarak bilinir. Şehrin konumu başkente ve büyük şehirlere uzak olsa da eğitim kalitesi İngiliz eğitim sisteminin en iyileri arasında yer alıyor.

Geçmiş tarihinde İngiltere’nin en büyük üç şehrinden biri olan ve günümüzde de bulunduğu bölgede önemli bir yere sahip olan Bristol’de birbiri ile oldukça kaynaşmış bir toplumsal yapı vardır. Bu anlamda sahip olduğu kültürel zenginlikler ile dikkat çeken ve 1000 yıllık bir geçmişe sahip olan şehirde klasik bir İngiliz şehrinin özellikleri görülür. Kültür merkezleri, tarihi caddeleri, köprüleri, müzeleri ve renkli sosyal hayatı ile Bristol vakit geçirmek için oldukça keyifli bir şehirdir. Buna ek olarak dünya çapında en sevilen müzik gruplarından biri olan Massive Attack de bu şehirden dünyaya sesini duyurmuştur.

Şehir içi ulaşım oldukça gelişmiştir ve toplu taşıma araçları içerisinde yoğun olarak otobüsler tercih edilir. Şehrin hemen hemen her tarafına hizmet veren otobüsler ile ulaşım oldukça kolaydır. Otobüslerin yanı sıra ulusal demiryolu ulaşım ağının merkezinde yer alan şehirde trenlerle de ulaşım tercih edilebilir. Toplu taşıma araçlarında tek kullanımlık veya aylık biletler kullanılır. Tek kullanımlık bilet 2 ile 3 Pound arasında değişirken aylık bilet ise 50 ile 60 Pound arasında değişiklik gösterir. Dışarıda yemek yemek isteyenler için sayısız restoranın bulunduğu şehirde her Çarşamba ve Pazar günü açılan özel pazarlardan alışveriş yapılabilir. Caddeler boyunca sıralanan kafe ve barlar ise hem güzel vakit geçirmek hem de yemek yemek için uygun mekânlardır. Dış mekânlarda yemeyi tercih edenler için ortalama bir ziyarette 25 Pound harcamak mümkünken yemeğini kendi hazırlamak isteyenler için market alışverişine ise yaklaşık 40 ile 50 Pound arasında bir miktar harcanabilir.

Bristol’de konaklama seçeneklerine bakıldığında diğer İngiliz şehirlerine göre pek farklı olmadığı görülebilir. Her şehirde olduğu gibi Bristol’de de uluslararası öğrencileri kabul eden pek çok öğrenci yurdu bulunuyor. Dileyen öğrenciler bu yurtlarda diğer öğrenciler ile birlikte konaklayabilirken dileyenler ise İngiliz ailelerinin yanında konaklama seçeneğini de tercih edebilir. Bunların yanı sıra Bristol şehir otellerinde kalabilir veya son seçenek olan öğrenci evlerinde konaklamayı isteyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: