İngiltere’de Dil Okullarının Kalitesi ve Eğitim Programları

İngiltere’de Dil Okullarının Kalitesi ve Eğitim Programları

Eğitim, bilinmeyen bir konu veya uzmanlık alanının öğrenilme sürecidir. İnsanlar bir şey öğrenmek için farklı yollar ve yöntemler deneyebilirler. Konu yabancı dil öğrenimi olduğunda ise yapılabilecek en mantıklı tercih, o dilin anavatanında eğitim almak olacaktır. İngilizce dil eğitimi konusunda birçok ülkede birçok üst düzey eğitim kurumu bulunsa da İngiltere bu konuda zirvede yer alıyor. Dilin öğrenim sürecinde okulun ve eğitim sisteminin büyük etkisi olsa da pratik yapmak ve konuşabilmek önemlidir. İngiltere yıllar içerisinde yabancı dil eğitimi veren üniversite ve diğer eğitim kurumlarının standardını arttırarak daha fazla uluslararası öğrenciyi ağırlamayı başardı. Türkiye’den de birçok öğrenci yurtdışında dil eğitimi almak için farklı ülkelere seyahat ederek hayallerinin peşinde koşuyorlar. İngiltere ülkemize yakın konumu ve yaşam standartları nedeniyle birçok Türk öğrencinin de ilk tercihleri arasında yer alıyor.

İngiltere’nin eğitim standartları, dünyanın en eski eğitim yuvalarına ev sahipliği yapmanın da etkisi ile üst düzeydedir. İngilizlerin eğitim alanındaki göz bebeği olan ve birçok başarılı öğrenci yetiştiren Oxford ve Cambridge üniversitelerinin de aralarında bulunduğu birçok İngiliz üniversitesi dünyanın en iyi üniversiteleri arasında üst sıralarda kendilerine yer buluyor. Ülkenin sahip olduğu doğal güzelliğin yanı sıra muhteşem mimari ile dizayn edilmiş şehirler ve tarihten günümüze miras kalan kaleler, yapıtlar ve saraylar görenleri kendine hayran bırakmayı başarıyor.

Yağmurların kuşattığı bu muhteşem ülkede dil eğitimi önemli ve özel bir sektör haline gelmeyi başardı. Bunun başarılması için eğitim kurumları sıkı denetimlere tâbi tutulurken uluslararası öğrencilere birçok alanda özel hizmetler sunulması planlandı. Ayrıca Londra’da hızla artan dil okulları ve kolejlerin ardından ülkenin diğer şehirlerinde de yeni eğitim kurumları artmaya başladı. İngiltere’de eğitim veren kurumların denetlenmesi görevi, British Council ve English UK’e verilmiştir. Kurullar diğer eğitim kuruluşlarının tekel oluşturmasını ve kaliteyi aşağı düşürmesini engellemek için çalışırken müfredatın başarısını da sağlamak için görev yapıyorlar.

Öğrencilerin rahat hissetmeleri ve başarılı olabilmeleri için iki farklı eğitim programı uygulanan İngiliz dil okullarında saat aralıkları öğrencilere bırakılmıştır. Haftalık olarak planlanan programlarda öğrenciler dilerlerse haftada 20 saat ders görürler. Bu programda dersler sabah 09.00 ile 13.00 arasında gerçekleşir. Haftada 30 saatlik programı tercih eden öğrenciler ise 09.00 ile 15.00 arasında derslere katılabilirler ve bu sayede dil eğitimlerini daha hızlı tamamlayabilirler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: