İngiltere’de Nasıl Daha Ekonomik Dil Eğitimi Alırsınız?

İngiltere’de Nasıl Daha Ekonomik Dil Eğitimi Alırsınız?

İnsanlar kimi zaman yeterli bütçeye ve imkâna sahip olmalarına rağmen doğru tercihleri yapamadıkları için hayallerine kavuşamazlar. İngiltere’de yabancı dil eğitimi almak denilince öğrenciler maddi olarak çok büyük bir paraya ihtiyaç duyacakları yanılgısına kapılabilirler. Elbette ki bu kadar yüksek standartlara sahip bir ülkede eğitim almak belli bir bütçeyi gerektirse de dil okullarının ve ülkedeki yaşam standartlarının doğru kurgulandığında hiç de hayal olmadığını görebilirsiniz. Öncelikle uygun bir dil okulu bulabilir, düzenlenen herhangi bir kampanya varsa buna dâhil olabilir, sabırlı olarak en uygun uçak bileti temin edilebilir, standart bir yaşam maliyeti tutturulabilir ve uygun konaklama seçeneği bulunarak İngiltere’de çok da pahalı olmayan bir eğitim süreci geçirebilirsiniz.

Yukarıdaki seçeneklerin herhangi birinde yanlış tercih yapmak, eğitim hayatınızı maddi ve manevi olarak doğrudan etkileyebilir. Bu nedenle yurtdışı eğitimi konusunda kendini ispatlamış bir danışmanlık firmasından yardım alabilirsiniz.

Doğru Dil Okulu Tercihi

İngiltere gibi köklü bir geçmişe sahip büyük bir ülkede birçok kent ve bu kentlerde hizmet veren eğitim kurumu bulunuyor. Fazla alternatifin olması akıl karışıklığı yaratabileceği gibi öğrenciler beklentilerini düzgün şekilde sıralarsa bu öğrencinin faydasına olabilir. Öncelikle okul için ayıracağınız maksimum bütçeyi belirleyebilir ve buna uygun olmayan dil okullarını eleyebilirsiniz. Ardından eğitim konusunda sizin beklentilerinizi karşılamayacağını düşündüğünüz okulları eleyebilirsiniz. Geriye kalan dil okulları içerisinde hangi şehirde yaşamak daha ekonomikse onu tercih edebilirsiniz. Elbette ki hayatı boyunca yurtdışına çıkmamış ve uluslararası hiçbir tecrübesi bulunmayan öğrenci, bu alanda doğru tercihleri gerçekleştiremez. Bu sebeple mutlaka bir danışmana başvurmalısınız.

Eğitim Kampanyaları ve İndirim Fırsatları

Her ne kadar yabancı dil eğitimi veren kurumlar birer eğitim kurumu olsalar da bir yandan da ticari faaliyet gösteren kurumlardır. Tüm ticari kurumlarda olduğu gibi eğitim kurumları da daha fazla öğrenci çekebilmek adına kampanyalar ve indirimler gerçekleştirebilirler. İşte bu kampanyalardan ve indirimlerden yararlanarak çok daha ekonomik bir okul seçebilirsiniz. Elbette ki bu kampanyaları veya indirimleri beklerken sürenin aleyhinize işlemesine izin vermemelisiniz.

Yurtdışı Serüveni ve Uçakla Seyahat

Yurtdışına çıkmak başlı başına bir serüvendir. Yurtdışında eğitim almanın dışında yurtdışına çıkmak bile insana birçok katkı sağlar. Yurtdışına daha ucuz yollarla çıkabilmek için de birçok püf noktası var. Bunlardan en önemlisi uçak biletinin daha uygun şartlarla satın alınmasıdır. Öğrenciler için en büyük problem, gidecekleri ülkeye ucuz bir bilet bulmaktır. Özellikle uluslararası öğrencilerin yurtdışına çıkmak için benzer tarihleri tercih ettiği dönemlerde bilet fiyatları oldukça yükselebilmektedir. Ancak planlı hareket eder, gidiş ve dönüş tarihinizi net şekilde belirleyebilirseniz gidiş-dönüş biletinizi aynı anda alarak ciddi anlamda tasarruf yapabilirsiniz. Bilet konusunda da danışmanlık firması ile çalışmanın size sağlayacağı birçok fayda bulunur. Danışmanlık firmaları, kimi zaman öğrencilere bedava uçak bileti sağlayabilirken bunun sağlanamadığı durumlarda öğrencilerin kendi imkânlarıyla elde edemeyecekleri kadar ucuz uçak bileti de sağlayabilirler.

Konaklama Planlaması

Bilmediğiniz bir ülkede en büyük endişeniz güvenlik olacaktır. İngiltere, güvenlik anlamında endişe etmeyeceğiniz nadir ülkelerden biridir. Ancak yine de yabancı olduğunuz bir ülkede kendinizi en rahat hissedeceğiniz konaklama alternatifi aile yanında konaklamadır. Eğer bir danışmanlık firması ile çalışıyorsanız onlar sizin adınıza en mantıklı aileyi tespit edip sizi onlarla irtibatlandırır. Aile yanında kalırken sabah ve akşam yemeklerini onlarla yiyebilirsiniz. Yemek kültürü olarak çok da yabancı sayılmayacağınız İngiltere’de aileler sizler için güzel yemekler hazırlayarak mutlu olmanızı sağlarlar. Ayrıca pratik yapmak için birilerini aramazsınız. Aile fertleri canı gönülden size yardımcı olurlar. Ülke sınırlarının dışına çıktıktan sonra yaşayacağınız özlemi de gidermek adına aile yanında konaklama önemlidir.

Ülkedeki Yaşam Standardı ve Maliyetler

İngiltere’de kendiniz için en mantıklı okulu tercih ettikten sonra ucuz bir uçak bileti satın alıp ülkeye ayak bastıktan sonra esas giderleri göz önünde bulundurmalısınız. En temel ihtiyaç yemek olduğu için aile yanında konaklayan öğrenciler daha ucuz maliyetlerle bu ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Sabah evde kahvaltı yaptıktan sonra okula gelen öğrenciler, marketlerden satın alınan sandviçlerle öğle yemeklerini yiyebilirler. Akşam eve gittiklerinde de yemek hazır olacağı için bu konudaki masrafları oldukça aşağı çekmeyi başarırlar. Eğer öğle yemeklerini dışarıda yemek istiyorsanız her köşe başında bulabileceğiniz fast food restoranları yerine küçük İtalyan lokantalarını tercih edebilirsiniz. Burada sıcak ve özel yemekler fast foodlar ile hemen hemen aynı maliyetlere servis edilir.

Öğrencilerin diğer gider kalemlerinden biri de yol harcamalarıdır. İngiltere’de toplu taşıma araçlarını kullanmak için aylık abonman kartlarından alarak seyahat edebilirsiniz. İngiltere’nin bazı kentlerinde öğrenciler çok daha ucuza bu kartları satın alabilirler. Ayrıca sizlere tavsiye edilen aileler arasında okula yürüme mesafesinde olan bir alternatif varsa onu tercih ederek bu masraftan da kurtulabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: